c

Na wrocławskim lotnisku otwarto nowoczesną bazę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Press release 30.05.2014 16:10 CET

Na terenie Portu Lotniczego Wrocław została otwarta nowoczesna baza Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego. Będzie w niej stacjonował śmigłowiec wraz z profesjonalną załogą medyczną. Załoga startuje do lotu do wypadku w ciągu trzech minut. Inwestycję wykonała firma Skanska. Wartość prac wyniosła ponad 4,6 mln zł netto.

Download file

Wramach inwestycji powstałnowoczesny 2-kondygnacyjny budynek, o wysokości 7,5 m i powierzchni całkowitej prawie 700 m kw. Na dachu zamontowany został 8-metrowy maszt radiowy. Budynek mieści zaplecze socjalno-operacyjne dla załogi oraz hangar o powierzchni 215 m kw., w którym stacjonuje śmigłowiec ratunkowy. Wybudowano także drogi umożliwiające dojazd do obiektu, betonową płytę przed hangarem, rampę, stację paliw do tankowania śmigłowca, również torowisko dla platformy do przemieszczania śmigłowca do hangaru. Źródłem energii cieplnej dla budynku jest pompa ciepła, z gruntowym wymiennikiem ciepła składającym się z 8 pionowych sond, każda o głębokości 130-140 m.

Baza i lądowisko dla helikopterów powstało w bezpośrednim sąsiedztwie starego terminala lotniczego we Wrocławiu. W bazie stacjonuje jeden śmigłowiec ratunkowy. Promień zasięgu jego działania to 60 km przy gotowości do startu do 3 minut. W bazie dyżur pełni 3-osobowy zespół: pilot, ratownik i lekarz gotowy do udzielenia natychmiastowej pomocy osobom chorym i poszkodowanym w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia oraz do szybkiego przetransportowania tych osób do specjalistycznych ośrodków medycznych

Do tej pory pomieszczenia operacyjne załogi mieściły się w znacznej odległości od miejsca postojowego śmigłowca ratunkowego. Obecnie śmigłowiec stoi tuż przed dyżurką. W razie złej pogody może stacjonować w hangarze, skąd na wezwanie wyjeżdża na elektrycznej platformie.
Nowa baza to także znaczenie lepszy komfort pracy dla dyżurujących załóg.

- Prace budowlane związane z tą inwestycją rozpoczęliśmy pod koniec sierpnia 2012 roku, a w październiku 2013 roku inwestor przystąpił do użytkowania budynku. - mówi Adam Szczepański, Kierownik Budowy, Skanska. - Ze względu na procedury administracyjne związane z uzyskaniem odpowiednich pozwoleń, przyległe do budynku lądowisko i plac postojowy śmigłowca jest użytkowane od kwietnia 2014 r.

- Cieszymy się, że jesteśmy wykonawcą inwestycji, która ma służyć załogom niosącym pomoc medyczną wszystkim, którzy jej potrzebują, w jak najkrótszym czasie i z zachowaniem najwyższej staranności - dodaje Adam Szczepański.

Baza śmigłowcowa we Wrocławiu została zbudowana w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2010-2013, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. 

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe prowadzi obecnie działalność w 17 bazach stałych, w których stacjonują śmigłowcowe zespoły ratownictwa medycznego. Baza we Wrocławiu to jedna z najlepiej wykonanych baz w Polsce - zapewnia Robert Gałązkowski, dyrektor LPR.

Dla Lotniczego Pogotowania Ratunkowego Skanska wykonała podobną inwestycję w podkrakowskich Balicach.

Zdjęcie: "Źródło: SP ZOZ LPR"

Pobierz