c

Europejskie Centrum Muzyki w stanie surowym

Press release 11.04.2012 09:30 CET
Skanska ukończyła stan surowy Europejskiego Centrum Muzyki im. K. Pendereckiego, które powstaje w Lusławicach w powiecie tarnowskim. Wkrótce zabrzmią tutaj dźwięki muzyki klasycznej na najwyższym światowym poziomie.
Wizualizacja autorstwa DDJM Biuro Architektoniczne

Wizualizacja autorstwa DDJM Biuro Architektoniczne

Za sprawą Europejskiego Centrum Muzyki Lusławice mają szansę stać się muzyczną wizytówką regionu. Inwestycja o wartości 64 mln zł zostanie ukończona do listopada 2012 roku.  

Sala koncertowa na 650 miejsc

W Lusławicach powstaje zespół obiektów o powierzchni użytkowej ok. 10 tys. m² i kubaturze ponad 70 tys. m³.

– W jego skład wchodzą sala koncertowa na 650 miejsc oraz budynki o charakterze dydaktycznym (w tym sale ćwiczeń, pracownie instrumentalne, biblioteka), pobytowym i technicznym – mówi Andrzej Frydryk, Menadżer Projektów, Skanska. - W obiekcie została też zaprojektowana drewniana kolumnada oraz lekka, przeszklona konstrukcja.

Obiekt powstający w Lusławicach będzie nowoczesnym kompleksem budynków, który jednocześnie ma się harmonijnie komponować z otoczeniem i staropolskim Dworem Pendereckich, z którym sąsiaduje. Zgodnie z tymi założeniami, podczas budowy Centrum stosowane są naturalne materiały, takie jak drewno i piaskowiec. Poza budową samego kompleksu, zagospodarowany też zostanie teren wokół ECM, wybudowane dojścia, dojazdy oraz parking.

Stan surowy

- Sala koncertowa była ostatnim obiektem, w którym zakończyliśmy stan surowy, na pozostałych częściach nastąpiło to w grudniu. Wyzwaniem jest dla nas dość napięty harmonogram robót związany z krótkim terminem realizacji – mówi Tomasz Bienias, Kierownik Budowy, Skanska. – W szczytowym okresie prac na budowie pracowało 200 osób.

W pierwszym kwartale 2012 roku Skanska prowadziła także prace wykończeniowe w części pobytowej i dydaktycznej. Wykonane zostało również wygłuszenie części technicznej, ścianki działowe i instalacje wewnętrzne. Ponadto, rozpoczęły się roboty dekarskie i budowa okładzin kamiennych.

Kuźnia talentów

Ideą Europejskiego Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego jest inspirowanie najzdolniejszych młodych muzyków z całego świata do doskonalenia swoich umiejętności. Ma to być miejsce spotkań i warsztatów utalentowanych, młodych muzyków, którzy będą się kształcić pod okiem profesorów – mistrzów, takich jak Krzysztof Penderecki.

ECM w Lusławicach jest unikatowym projektem  na skalę europejską. Będzie pierwszym tego rodzaju ośrodkiem rozwijania młodych talentów muzycznych w Polsce i w Europie. Jego powstanie będzie miało wpływ nie tylko na kształcenie uzdolnionych muzyków, ale i na podniesienie konkurencyjności regionu poprzez zwiększenie dostępnej oferty kulturalnej.