c

Skanska zawiesiła wiechę na budynku szkoły w Solcu Kujawskim

Press release 30.09.2010 00:00 CET

Na szczycie kompleksu szkolno – sportowego w Solcu Kujawskim zawisła wiecha. To znak, że budowa osiągnęła najwyższy punkt konstrukcyjny. Wartość prac wyniesie niemal 24 mln zł brutto. Inwestorem jest Urząd Miasta i Gminy w Solcu Kujawskim.

11

W ramach kontraktu na Osiedlu Toruńskim w Solcu Kujawskim powstaje nowoczesny kompleks oświatowy. W jego skład wejdą: dwukondygnacyjny budynek dydaktyczny, w którym znajdzie się gimnazjum, szkoła podstawowa, biblioteka, pomieszczenia administracyjne i techniczne oraz jednokondygnacyjna sala sportowa wraz z zapleczami.

Obiekt będzie także posiadał aulę ze 154 miejscami siedzącymi. Zostanie ona wyposażona w systemowe podesty sceniczne, których mobilność i możliwość różnicowania wysokości umożliwi realizację imprez o dużym rozmachu, jak: występy chórów, teatrów czy pokazy mody. Kompleks będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Autorem projektu jest GPVT Pracownia Architektoniczna z Poznania.

Postęp prac - Zakończyliśmy stan surowy obiektu. Szkoła jest już w 70% zadaszona. Zrealizowaliśmy uzbrojenie terenu w zewnętrzne sieci kanalizacyjne i wodne (ok. 350 metrów) oraz przyłącza do budynku. Wewnątrz wykonaliśmy 50% posadzek, 65% tynków i 80% instalacji elektrycznych i sanitarnych. Ponadto, zamontowaliśmy niemal 90% okien PCV i aluminiowych – mówi Izabela Wiśniewska, Kierownik Budowy, Skanska.

- Obecnie na budowie pracuje ponad 100 osób. Trwają roboty dekarskie, ciesielskie, tynkarskie, instalacyjne i posadzkarskie. Wewnątrz budynku są montowane podwieszane sufity, stolarka okienna i drzwiowa. Jednocześnie na terenie inwestycji prowadzimy prace drogowe. Przy realizacji obiektu szkolnego pracuje wiele miejscowych firm podwykonawczych i dostawczych – dodaje Izabela Wiśniewska.

Dużym utrudnieniem podczas realizacji był wysoki poziom wód gruntowych. Gdzieniegdzie sięgał on pół metra poniżej poziomu terenu. Przy posadowieniu budynku i realizacji sieci musieliśmy wykonywać odwodnienie terenu za pomocą igłofiltrów. Ponadto, dotychczasowa aura nie była zbyt przychylna – 1,5 miesiąca ostrej zimy, a potem częste i obfite opady. Dokładamy jednak wszelkich starań, aby pomimo utrudnień zrealizować inwestycję zgodnie z harmonogramem. Jest to możliwe dzięki odpowiedniemu planowaniu wszystkich robót, a także pełnemu zaangażowaniu zespołu realizacyjnego. Ze względu na dużą liczbę osób pracujących na budowie, nie możemy sobie pozwolić na prowadzenie robót bez precyzyjnej koordynacji pracy wszystkich ekip budowlanych.

Nowa szkoła w Solcu Kujawskim to długo wyczekiwana inwestycja. Do tej pory na największym osiedlu w mieście nie było placówki dydaktycznej. Realizowany przez Skanska kompleks zaspokoi potrzeby oświatowe na najbliższe kilkadziesiąt lat. Cieszę się, że to nasza firma spełni długoletnie oczekiwania mieszkańców Solca – mówi Jarosław Liberda, Menedżer Projektu, Skanska.

Budowę szkoły zakończymy w styczniu przyszłego roku. Jej kubatura wyniesie 60 200 m sześc., a powierzchnia użytkowa 7 700 m kw.

Skanska na rynku kujawsko – pomorskim Skanska jest obecna na rynku kujawsko – pomorskim głównie jako wykonawca dróg. W ostatnich latach zrealizowaliśmy m.in. obwodnicę Szubina i Wąbrzeźna, wyremontowaliśmy DK1 na odcinku Warlubie-Bzowo i wiele toruńskich ulic. Aktualnie budujemy autostradę A1 na odcinku Nowe Marzy – Czerniewice. Prowadzimy także prace przy ul. Dobrzyńskiej w Bydgoszczy i ul. Szosa Chełmińska w Toruniu. W zakresie budownictwa kubaturowego w Toruniu zrealizowaliśmy sklep Leroy Merlin, a także nowoczesne bloki operacyjne Specjalistycznego Szpitala Miejskiego.