c

Kielecka onkologia będzie większa i nowocześniejsza

Press release 01.08.2012 10:00 CET

Do jesieni 2013 r. powierzchnia Świętokrzyskiego Centrum Onkologii zwiększy się o ponad tysiąc m kw. Skanska wybuduje Oddział Onkohematlogii, w którym przeprowadzane będą transplantacje szpiku. Pacjenci nowego Oddziału będą mogli również korzystać z nowoczesnych terapii.

Projekt będzie miał wartość blisko 20 mln zł brutto. Inwestycja obejmie rozbudowę szpitala o 4-kondygnacyjny obiekt połączony z istniejącym kompleksem. W nowo wybudowanym budynku znajdą się: Poradnia Onkohematologiczna wraz z laboratorium do badań zgodności tkankowej, Oddział Onkohematologii oraz dwa pododdziały: przeszczepów i białaczek. W dobudowanej części znajdą się też pomieszczenia magazynowe i techniczne, szatnie dla personelu, pomieszczenie przygotowania cytostatyków i pracownia preparatyki komórkowej.

- Nowy oddział wybudujemy pod klucz, co oznacza, że do naszych zadań należało będzie wykonanie wszystkich instalacji oraz wyposażenie sal w urządzenia i aparaturę medyczną – mówi Andrzej Sitarski, Menadżer Projektu, Skanska. - Urządzenia, jakie zamontujemy, posiadają odpowiednie atesty i certyfikaty dopuszczalności, a ich zadaniem jest przede wszystkim wspomaganie ochrony zdrowia i życia pacjentów.

Budynek zostanie całkowicie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zamontowane w nim zostaną windy z dostępem na każde piętro oraz przyciskami z oznaczeniami w alfabecie Braille’a, przyciskami otwierania, zamykania drzwi i alarmu oraz poręczami na wysokości dostępnej dla osób poruszających się na wózku. 

Niezwykle ważna przy realizacji zadania będzie organizacja robót i bezpieczeństwo. - To bardzo trudna realizacja ze względu na specyfikę miejsca – mówi Andrzej Sitarski. - W każdym szpitalu pacjenci potrzebują ciszy i spokoju, a personel medyczny odpowiednich warunków do pracy. Duża część prac będzie realizowana na funkcjonującym oddziale. Priorytetem dla nas jest przede wszystkim wykonanie prac w najmniej uciążliwy sposób przy zapewnieniu bezpieczeństwa zarówno chorym, jak i odwiedzającym.

Oddział Hematologii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii powstał kilkanaście lat temu. Jest jedną z najmłodszych placówek onkologicznych w naszym kraju. Każdego roku w Centrum leczonych jest ponad 160 tys. osób. Przy szpitalu działają też dwa kluby: Amazonki, zrzeszający kobiety ze zdiagnozowanym rakiem piersi oraz Gladiator, stowarzyszenie mężczyzn z chorobami prostaty.

Budujemy dla służby zdrowia

Skanska od lat realizuje obiekty na potrzeby służby zdrowia. Mamy doświadczenie w prowadzeniu prac na czynnych obiektach. Dokładamy wszelkich starań, aby nasza obecność nie była uciążliwa dla przebywających w nich pacjentów.

Nasze projekty z tego obszaru budownictwa to m.in. Centrum Kliniczno-Dydaktyczne Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, Świętokrzyskie Centrum Kardiologii w Kielcach, a także Centralny Szpital Kliniczny oraz budynek Rezonansu Magnetycznego dla Wojskowej Akademii Medycznej w Warszawie. Rozbudowaliśmy Szpital Ginekologiczno-Położniczy w Warszawie, pawilon dla Oddziału Rehabilitacji szpitala w Trzebnicy i szpital w Czerwonej Górze. Aktualnie realizujemy budowę nowoczesnego obiektu ambulatoryjno-łóżkowego dla Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu, a także Ośrodka Radioterapii przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kaliszu.

Skanska w regionie

W regionie świętokrzyskim Skanska realizujeprace z zakresu budownictwa kubaturowego, drogowego i hydroinżynieryjnego. Aktualnie w Kielcach budujemy Centrum Języków Obcych i Bibliotekę Główną dla Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz nową siedzibę Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni. W Ostrowcu Świętokrzyskim i Skarżysku - Kamiennej realizujemy prace modernizacyjne oczyszczalni ścieków, a w Skarżysku Kościelnym budujemy kanalizację sanitarną. Na linii kolejowej nr 8 na odcinku Skarżysko - Radom wykonujemy prace modernizacyjne w ramach budownictwa kolejowego.