c

Europejskie Centrum Muzyki im. K. Pendereckiego już gotowe

Press release 12.02.2013 14:00 CET
Skanska zakończyła budowę Europejskiego Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego. Obiekt powstał w ciągu 16 miesięcy w Lusławicach (pow. tarnowski). Wkrótce zabrzmią tutaj dźwięki muzyki klasycznej na najwyższym, światowym poziomie.
1

Budowa Europejskiego Centrum Muzyki kosztowała 50,6 mln zł netto. Inwestycję dofinansowała Unia Europejska w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Sala koncertowa na 650 miejsc

Jeszcze latem zeszłego roku na działce w Lusławicach rosła tylko trawa, a teraz stoi tu obiekt, w którym wkrótce zabrzmią dźwięki muzyki klasycznej na najwyższym, światowym poziomie. W Lusławicach powstał bowiem zespół obiektów o powierzchni użytkowej ok. 10 tys. m² i kubaturze ponad 70 tys. m³.

– W skład Europejskiego Centrum Muzyki im. K. Pendereckiego wchodzi m.in. sala koncertowa na 650 miejsc - mówi Andrzej Frydryk, Dyrektor Zespołu Projektów, Skanska. – Jest to jedna z największych tego typu sal w Polsce. Będzie w niej mogło zasiąść więcej słuchaczy niż chociażby w Filharmonii Wrocławskiej czy Filharmonii Opolskiej.

Wyzwania wielkiej budowy

- Największym wyzwaniem podczas budowy Europejskiego Centrum Muzyki było intensywne tempo prac i napięty harmonogram robót – podkreśla Andrzej Frydryk. – Budowę rozpoczęliśmy w sierpniu ubiegłego roku i zrealizowaliśmy w 16 miesięcy. W szczytowym okresie robót na budowie pracowało 200 osób. Prace zakończyliśmy w listopadzie, po czym przystąpiliśmy do procedur związanych z odbiorem inwestycji.

Europejskie Centrum Muzyki, które w Lusławicach wybudowała Skanska, to kompleks budynków, w którym poza salą koncertową, znalazły się obiekty o charakterze dydaktycznym, pobytowym i technicznym, w tym sale ćwiczeń, pracownie instrumentalne oraz biblioteka.

- Powstała też drewniana kolumnada oraz lekka, przeszklona konstrukcja – dodaje Andrzej Frydryk.

Poza budową samego obiektu zagospodarowaliśmy też teren wokół Europejskiego Centrum Muzyki, wybudowaliśmy dojścia, dojazdy oraz parking.

Nowoczesny kompleks budynków Europejskiego Centrum Muzyki ma się harmonijnie komponować z otoczeniem i staropolskim dworem Pendereckich, z którym sąsiaduje.

- Zgodnie z tymi założeniami, podczas budowy Europejskiego Centrum Muzyki stosowaliśmy naturalne materiały, takie jak drewno i piaskowiec – tłumaczy Andrzej Frydryk.

Kuźnia talentów

Ideą Europejskiego Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego jest inspirowanie najzdolniejszych młodych muzyków z całego świata do doskonalenia swoich umiejętności. Ma to być miejsce spotkań i warsztatów utalentowanych, młodych muzyków, którzy będą się kształcić pod okiem profesorów – mistrzów, takich jak Krzysztof Penderecki.

Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach jest unikatowym projektem  na skalę europejską. Będzie pierwszym tego rodzaju ośrodkiem rozwijania młodych talentów muzycznych w Polsce i w Europie. Jego powstanie będzie miało wpływ nie tylko na kształcenie uzdolnionych muzyków, ale i na podniesienie konkurencyjności regionu poprzez zwiększenie dostępnej oferty kulturalnej.

Wyjątkowa lokalizacja

Lokalizacja Europejskiego Centrum Muzyki nie jest przypadkowa. To w Lusławicach, w latach 70. Krzysztof Penderecki zakupił popadający w ruinę XIX-wieczny dworek, w którym swojego czasu szkółkę malarską prowadził Jacek Malczewski. Europejskie Centrum Muzyki im. K. Pendereckiego w pewnym sensie podtrzymuje więc tradycję kształcenia młodych artystów w Lusławicach. Wybudowane przez Skanska Europejskie Centrum Muzyki może uczynić z Lusławic kolejną kulturalną wizytówkę Małopolski. Dla wielu osób zaletą będzie też atrakcyjne położenie z dala od miejskiego zgiełku, nad brzegiem Dunajca i z malowniczym widokiem na wzniesienia Pogórza Rożnowskiego. Sprzyja to atmosferze twórczej pracy i stwarza idealne warunki do wyciszenia się.

Pobierz