c

Zielona Góra zyska nowe Archiwum Państwowe

Press release 28.05.2012 14:00 CET

Skanska dokończy budowę nowego Archiwum Państwowego w Zielonej Górze.  Po zakończeniu inwestycji, które planowane jest na październik 2013 r., trafią tu zbiory przechowywane w Starym Kisielinie i dwóch innych filiach. Wartość prac to ponad 6,8 mln zł brutto.

W ramach umowy Skanska dokończy realizację Archiwum Państwowego w Zielonej Górze po poprzednim wykonawcy. Obiekt, zlokalizowany przy al. Wojska Polskiego, za DS „Wcześniak", będzie uwzględniał standardy współczesnej archiwistyki. Pomieści ok. 11 000 mb akt.

Zakres prac

W skład inwestycji wchodzą dwa obiekty kubaturowe o łącznej powierzchni użytkowej ponad 2 tys. m kw. Obecnie są one w stanie surowym.

Prace w budynku A będą polegały na uzupełnieniu i poprawieniu robót prowadzonych przez poprzedniego wykonawcę. Skanska wykona m.in. podłoża betonowe posadzek i zamurowanie otworów technologicznych.

W budynku B wybudujemy natomiast podłoża, ścianki działowe i nadproża. Wykonamy także prace uzupełniające i poprawkowe w części dachowej, w tym uzupełnienie istniejącej konstrukcji drewnianej o wiatrownice, pokrycie dachu dachówką z obróbkami blacharskimi.

W ramach prac wykończeniowych zajmiemy się także instalacjami wody zimnej, centralnego ogrzewania, przeciwpożarowymi, kanalizacyjnymi, wentylacyjnymi i klimatyzacyjnymi. Zrealizujemy także sufity podwieszane, licowanie i malowanie ścian, stolarkę, ścianki i tynki.

Inwestycja ta jest częścią projektu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych polegającego na realizacji pierwszych po II wojnie światowej budynków zaprojektowanych i wzniesionych od podstaw na potrzeby archiwów państwowych. Obecnie w fazie projektu lub budowy są przyszłe siedziby archiwów w Bielsku-Białej i Radomiu, a także archiwum w Gorzowie Wielkopolskim, realizowane również przez Skanska.

Skanska w regionie

Aktualnie w regionie lubuskim Skanska buduje Bibliotekę Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Park Naukowo–Technologiczny w Kisielinie, Archiwum Państwowe w Gorzowie Wielkopolskim oraz Sąd Rejonowy w Słubicach. Byliśmy także wykonawcą odkrytych basenów i hali tenisowej w Drzonkowie oraz Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wielkopolskim.

W Zielonej Górze zrealizowaliśmy Centrum Rekreacyjno-Sportowe, obiekt handlowy dla Leroy Merlin, halę produkcyjną dla ADB Polska oraz zakład przetwórstwa drzewnego Stelmet. Zmodernizowaliśmy także Palmiarnię i Dom Winiarza.