c

W Sierpcu powstanie nowoczesne centrum kulturalno-rekreacyjne

Press release 08.10.2013 13:00 CET

Woda, ogień, sacrum stanowić będą szkielet kompozycyjny Centrum kulturalno-rekreacyjnego w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Wartość prac, jakie zrealizuje Skanska, wyniesie ok. 43 mln zł netto.

Wizualizacja centrum kulturalno-rekreacyjnego w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Inwestycja realizowana będzie na zlecenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Planowany termin realizacji to czerwiec 2015 roku. W ramach umowy Skanska zajmie się budową Centrum kulturalno-rekreacyjnego wraz z niezbędną infrastrukturą, jego wyposażeniem oraz uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie.

Stworzenie nowoczesnej bazy noclegowej, rekreacyjnej i gastronomicznej w regionie będzie uzupełnieniem istniejącego kompleksu muzealno-wystawienniczego - mówi Dyrektor Muzeum Jan Rzeszotarski.

Inwestycja zlokalizowana jest na terenach należących do Muzeum, leży w granicach administracyjnych Miasta Sierpc.

Przedsięwzięcie zakłada budowę trzech członów funkcjonalnych: części hotelowej, widowiskowo – konferencyjnej oraz rekreacyjno – rozrywkowej - mówi Bartosz Urantowski, Menadżer Projektu, Skanska.

- Nie zabraknie też części gastronomicznej złożonej z restauracji, kawiarni, baru i funkcjonalnego zaplecza gastronomicznego. Centrum będzie się składać z 4 kondygnacji, w tym jednej podziemnej.

Powierzchnia zabudowy wynosić będzie 3 511,7 m kw., natomiast powierzchnia całkowita – 11 134, 5 m kw. Łączna powierzchnia użytkowa wynosić będzie – 8 130,88 m kw., a kubatura – 51 692 m sześć.

Zespół obiektów składać się będzie z pięciu części. Trzy z nich są elementami dominującymi, nawiązującymi swoim kształtem do wyglądu dawnych wiejskich stodół. Budynki te zostaną połączone zielonymi skarpami, które - w zestawieniu z zachowaną i nowo wprowadzoną roślinnością - stanowić będą naturalne przedłużenie lasu oraz terenu skansenu - dodaje Bartosz Urantowski.

Woda, ogień, sacrum - kompozycja obiektów

Obiekty będą skonstruowane tak, by nawiązywać do czynników: ognia, wody i sacrum, które od zawsze były obecne w świecie ludzi żyjących w bliskości z naturą, a więc również w kulturze i sztuce ludowej.

Główny budynek będzie umiejscowiony wokół dwóch miejsc kojarzonych z ogniem – kominków. W budynku znajdzie się hol główny wraz z restauracją, który spełni funkcję węzła komunikacyjnego do poszczególnych stref funkcjonalnych obiektu, a także części hotelowo – basenowej i rekreacyjnej (budynek „wody”) oraz sali widowiskowej (budynku „sacrum”).

Budynek „wody” usytuowany będzie po zachodniej stronie głównego obiektu. W strefie wody zlokalizowane będą funkcje związane z tym żywiołem – kompleks basenów i saun, a także pokoje noclegowe, które pomieszczą około 150 gości. Do dyspozycji gości będą również elementy odnowy biologicznej. Ponadto w ramach kompleksu powstanie kręgielnia, bilard oraz siłownia. Obiekt w całości przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Głównym elementem kolejnego z budynków, nawiązującego do potrzeby odczuwania sacrum, będzie sala widowiskowa, przez której szklaną ścianę roztaczać się będzie widok na las, stanowiący naturalną scenografię wydarzeń muzycznych. Widownia pomieści około 250 osób.

Budowa Centrum kulturalno-rekreacyjnego ma przyczynić się do umocnienia pozycji Sierpca na mapie turystycznej nie tylko Mazowsza, ale także kraju. Umożliwi organizację konferencji naukowych i szkoleń, a także imprez plenerowych na szerszą niż dotąd skalę - podsumowuje Dyrektor, Jan Rzeszotarski.