c

Budowa osiedla Park Ostrobramska nagrodzona przez PIP

Press release 17.12.2013 11:50 CET

Państwowa Inspekcja Pracy w Warszawie  rozstrzygnęła tegoroczną edycję konkursu „Buduj bezpiecznie”, którego celem jest m.in. upowszechnianie bezpiecznych warunków pracy na placach budów.
II miejsce w konkursie zajęła prowadzona przez Skanska budowa osiedla Park Ostrobramska.

 

Wręczenie nagrody dla Skanska

Ogłoszenie wyników konkursu „Buduj bezpiecznie” przez PIP w Warszawie odbyło się 16 grudnia 2013 roku. Tego dnia warszawski PIP podsumował konkursy i inne inicjatywy promujące bezpieczeństwo pracy, a także działania prewencyjne, mające miejsce w 2013 roku.

Bezpieczna budowa Park Ostrobramska
W tegorocznej edycji konkursu PIP „Buduj bezpiecznie” w Warszawie została nagrodzona m.in. Skanska. Firma zajęła w konkursie II miejsce za budowę osiedla mieszkaniowego Park Ostrobramska.

Inwestorem projektu jest Skanska Residential Development Poland, a generalnym wykonawcą Skanska S.A. Osiedle powstaje przy ulicy Ostrobramskiej 75 w warszawskiej dzielnicy Praga Południe. Budowa osiedla podzielona jest na kilka etapów. W ramach I etapu od strony ulicy Jana Nowaka-Jeziorańskiego powstaną dwa budynki: siedmio- i trzynastokondygnacyjny o łącznej liczbie 298 mieszkań. Powierzchnia użytkowa mieszkań w ramach I etapu wynosi ok. 16 tys m kw.

- Jestem dumny, że doceniono nasz wkład pracy włożony w bezpieczeństwo na tym projekcie- mówi Artur Jagodziński Menadżer Projektu Skanska. Należy podkreślić fakt, że tylko współpraca pomiędzy inwestorem, a wykonawcą i spojrzenie w tym samym kierunku w zakresie bezpieczeństwa może owocować takim wyróżnieniem, dodaje Artur Jagodziński.

Nagrodę za I i III miejsce otrzymały w tegorocznej edycji konkursu budowy Warbudu za budowę szpitala Wojskowego Instytutu Medycznego przy ulicy Szaserów w Warszawie i Tebodin Poland za przebudowę i rozbudowę fabryki L’Oreal w Kaniach k/Pruszkowa.
W tym roku do konkursu wpłynęły zgłoszenia z 11 projektów.

Buduj bezpiecznie
Branża budowlana należy do jednych z najbardziej niebezpiecznych na świecie. Według danych Państwowej Inspekcji Pracy w 2012 r. w budownictwie doszło do 115 śmiertelnych wypadków. Przyczyn wypadków jest wiele – to brak odpowiednich kwalifikacji pracowników, nieprzestrzeganie zasad BHP, oszczędzanie na zabezpieczeniach.

Organizowany przez PIP „Buduj bezpiecznie” ma na celu upowszechnianie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy na placach budów, w tym promowanie wykonawców robót budowlanych, którzy zapewniają bezpieczne stanowiska pracy w procesie realizacji obiektów budowlanych. Konkurs przyczynia się do ogólnego wzrostu poziomu bezpieczeństwa pracy w budownictwie w skali kraju.

BHP w Skanska
Skanska jako pracodawca jest zobowiązana do zapewnienia bezpiecznych warunków pracy dla wszystkich osób zatrudnionych przez firmę czy współpracujących z nią. Bezpieczeństwo to jedna z zasad w ramach strategii Skanska. Dlatego właśnie Skanska podejmuje wiele działań, aby zapewnić bezpieczne warunki pracy na prowadzonych przez siebie budowach.

Skanska posiada wdrożony i certyfikowany System Zarządzania Bezpieczeństwem Pracy. W 2011 roku w Skanska wprowadzone zostały Standardy BHP, określające minimalne wymagania z zakresu bezpieczeństwa pracy, jakie należy spełnić przygotowując oraz prowadząc pracę na każdym stanowisku.
Od 2008 roku w szkołach zlokalizowanych w pobliżu budów Skanska prowadzi kampanię „Bezpieczni w pobliżu budowy”. Jej celem jest uczenie dzieci bezpiecznego poruszania się po drogach, uświadamianie zagrożeń związanych z placem budowy oraz popularyzacja noszenia odblasków.

Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie
Skanska jest również jednym z założycieli i sygnatariuszy działającego od 2010 roku Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Jest ono inicjatywą zawiązaną przez siedmiu generalnych wykonawców: Bilfinger Infrastructure, Budimex, Hochtief Polska, Mostostal Warszawa, Polimex Mostostal, Skanska i Warbud, mającą na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich budowach. W październiku br. do grupy firm walczących o zero wypadków na polskich budowach dołączyła kolejna duża firma budowlana, Mota-Engil.