c

Po 23 latach Samodzielny Publiczny Szpital Rejonowy w Nowogardzie został rozbudowany

Press release 28.05.2013 18:00 CET

Po niespełna dwóch latach zakończyła się rozbudowa Samodzielnego Publicznego Szpitala Rejonowego w Nowogardzie. Obiekt o łącznej powierzchni użytkowej 4,6 tys. m kw. i kubaturze 20 tys. m sześc. na zlecenie Urzędu Miejskiego w Nowogardzie przebudowała firma Skanska. Inwestycja kosztowała 15,4 mln zł netto.

Budynek Szpitala

Pierwsze plany rozbudowy nowogardzkiego szpitala pojawiły się  już w 1988 roku. Decyzję o realizacji przedsięwzięcia, budowie nowej izby przyjęć i oddziału internistycznego podjęto jednak dopiero w 1993 roku. Trzy lata później rozpoczęto drugi etap przebudowy, ale inwestycja została wstrzymana. Po 23 latach wznowiono przedsięwzięcie. Do tego momentu budynek znajdował się w stanie surowym. Zespół budynków Szpitala Rejonowego mieści się przy ul. Wojska Polskiego 7 w Nowogardzie. Główny dojazd oraz wjazd na teren szpitala znajduje się od ul. Wojska Polskiego, od strony północnej. Od strony południowej teren ograniczony jest bulwarem spacerowym biegnącym wzdłuż brzegu Jeziora Nowogardzkiego.

Nowoczesny szpital

Dziś, w rozbudowanym szpitalu mieszczą się pomieszczenia techniczne, szatnie i sterylizatornia. Na parterze, obok izby przyjęć, umieszczony został oddział anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych oraz część gabinetów diagnostycznych. Piętro pierwsze przeznaczono na oddział chirurgiczny z blokiem operacyjnym oraz pracownię endoskopową. Na drugim piętrze umiejscowiono blok ginekologiczno – położniczy oraz porodowy, a na piętrze trzecim pomieszczenia administracyjne.

- Projekt był podzielony na kilka etapów. W pierwszej kolejności przebudowaliśmy budynek szpitala będący w stanie surowym – mówi Maciej Długaszewski, Menadżer Projektu, Skanska. - W dalszej części prac wyburzyliśmy część użytkowanego budynku, w miejscu którego powstał łącznik między starą częścią szpitala a nowym obiektem – dodaje Długaszewski.

Znajdujący się w szpitalu nowy oddział ginekologiczno – położniczy został zaopatrzony w specjalną salę z wanną medyczną, w której pacjentka przed porodem może się zrelaksować i odprężyć. Wykonawca odpowiadał również za wymianę instalacji gazów medycznych, wentylacji mechanicznej i klimatyzacji, modernizację sieci i przyłączy oraz zagospodarowanie terenu wokół szpitala.

Przez cały okres prowadzonych prac placówka szpitala funkcjonowała bez większych zakłóceń spowodowanych remontem. - Największym wyzwaniem, a zarazem naszym priorytetem w trakcie trwania projektu było przeprowadzenie prac budowlanych w jak najmniej uciążliwy dla pacjentów sposób. Szczególną uwagę zwróciliśmy na zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa – mówi Maciej Długaszewski, Menadżer Projektu, Skanska.

Skanska w regionie

Obecnie w regionie zachodniopomorskim firma prowadzi m.in. przebudowę Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii, budowę pawilonu wystawowego służącego celom Centrum Dialogu „Przełomy” w Szczecinie oraz budowę Komendy Policji w Szczecinku. W tym roku firma zakończyła również budowę Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji „SERVICE INTER-Lab” w Szczecinie.