c

Wybudujemy Biocentrum dla Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Press release 31.05.2010 00:00 CET

Skanska podpisała umowę na wykonanie obiektu dydaktycznego Biocentrum dla Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Inwestycja będzie kosztowała ok. 25,5 mln zł brutto. Jest współfinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Planowane zakończenie realizacji to grudzień 2011 roku.

W ramach inwestycji powstanie nowoczesny kompleks dydaktyczny Biocentrum o kubaturze 45 300 m sześc. i powierzchni użytkowej 7 600 m kw. W skład obiektu, tworzącego w rzucie literę „E”, wejdzie parterowy budynek audytoryjny oraz 3 trzykondygnacyjne budynki dydaktyczne stanowiące jego skrzydła. W części audytoryjnej znajdzie się w pełni wyposażona i posiadająca wysokie parametry akustyczne aula dla 400 osób. Za pomocą ścianki mobilnej będzie można rozdzielić ją na dwie sale wykładowe. Trójskrzydłowa część dydaktyczna będzie przeznaczona na sale seminaryjne, laboratoria, pokoje pracowników naukowych, biblioteki wydziałowe, archiwa, magazyny oraz pomieszczenia techniczne. Znajdą się tu: Katedra Biochemii i Biotechnologii, Katedra Łąkarstwa, Genetyki i Hodowli Roślin oraz Katedra Uprawy Roli i Roślin. Wyposażenie obiektu W ramach inwestycji kompleksowo wyposażymy cały obiekt. Na uwagę zasługuje wyposażenie pomieszczeń laboratoryjnych. Zamontujemy w nich sprzęt specjalistyczny, m.in.: dygestoria (urządzenie przeznaczone do ochrony osób przed toksycznymi substancjami chemicznymi), zamrażarki niskotemperaturowe, stoły laboratoryjne, zestawy do oczyszczania wody, szafy z termoregulacją, inkubatory z atmosferą CO2 do hodowli komórkowych, komory laminarne. W pobliżu obiektu zrealizujemy dwie szklarnie o łącznej powierzchni użytkowej niemal 200 m kw., w których będzie produkowany materiał do ćwiczeń naukowych. Wyposażymy je w specjalistyczne urządzenia i systemy, np. system doświetlania roślin, zamgławiania, system kontroli i regulacji klimatu, system nasłonecznienia, siły i kierunku wiatru. Cały obiekt zostanie w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Autorem projektu jest poznańska Pracownia Projektowa Kostka&Kurka Architekci Sp. z o.o.

Rozpoczęcie prac - Po podpisaniu umowy przystępujemy do robót ziemnych i fundamentowych – mówi Marcin Gulczyński, Kierownik Budowy, Skanska. - Stan surowy obiektu planujemy sfinalizować do końca tego roku. Do jego wykonania zużyjemy 2 500 m sześc. betonu i 100 ton stali zbrojeniowej. Roboty murowe obejmą wykonanie 11 000 m kw. ścian. Do końca roku zamierzamy też wykonać parking ze 150 miejscami postojowymi, sieci zewnętrzne i przyłącza. Na początku przyszłego roku przystąpimy do zamykania obiektu. Będziemy montować stolarkę i fasady aluminiowe oraz dach. Na wiosnę rozpoczniemy prace wykończeniowe wewnątrz obiektu, a od października zajmiemy się wyposażeniem Biocentrum w meble biurowe i specjalistyczny sprzęt laboratoryjny – dodaje Marcin Gulczyński.

- Cieszymy się, że to nam przypadła rola generalnego wykonawcy tej ważnej dla Uniwersytetu Przyrodniczego inwestycji – mówi Paweł Haberland, Menedżer Projektu, Skanska. - Obiekt Biocentrum przyczyni się do poprawy warunków lokalowych uczelni. W przestronnych salach i laboratoriach wyposażonych w specjalistyczny sprzęt odbywać się będą zajęcia dydaktyczne, ćwiczenia laboratoryjne, wykłady seminaryjne oraz prace naukowo – badawcze. Zapewni to studentom duży komfort nauki – dodaje Paweł Haberland.

Firma z doświadczeniem Skanska posiada wieloletnie doświadczenie w budowie obiektów dla polskich uczelni wyższych. Zrealizowaliśmy inwestycje dla Politechniki Poznańskiej, Wrocławskiej oraz Uniwersytetu Łódzkiego, Wrocławskiego, Zielonogórskiego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie wykonujemy Centrum Języków Obcych i Biblioteki Głównej dla Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Bibliotekę Główną Uniwersytetu Wrocławskiego, Wydział Biologii Molekularnej i Budynek Dydaktyczno-Naukowy Wydziału Chemii dla Uniwersytetu Łódzkiego, Centrum Dydaktyczne Akademii Medycznej w Łodzi, a także akademik dla Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i remont akademika dla Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.