c

Rusza rozbudowa zakładu Kronopol w Żarach

Press release 25.02.2014 15:45 CET

Światowy lider w branży materiałów drewnopochodnych - żarska firma Kronopol Sp. z o.o. rozpoczyna rozbudowę zakładu. We wrześniu obiekt powiększy się o kolejny utwardzony plac. Inwestycję o wartości 13,5 mln zł netto zrealizuje firma Skanska.

Rozbudowa zakładu Kronopol obejmie budowę placu składowego surowca drzewnego o powierzchni ponad 30 tys. m kw. Tu drewno będzie składowane przed jego dalszym wykorzystaniem w procesie produkcyjnym. Rozbudowa placu surowcowego bazować będzie na dotychczasowej infrastrukturze technicznej do odbioru surowca, jego ważeniem i kontrolą. Powstanie także sieć kanalizacji deszczowej (0,6 km), wodociąg (1,1 km), maszty oświetleniowe (12 sztuk), zbiornik ppoż. i retencyjny.

- W ramach inwestycji wykonamy 30 tys. m sześc. robót ziemnych, zużyjemy 23 tys. ton kruszywa łamanego, wykonamy stabilizację w ilości 700 ton spoiwa, wbudujemy 18 tys. ton mieszanek mineralno-asfaltowych – mówi Mariusz Niewiadomski, Menadżer Projektu, Skanska. - Nawierzchnię placu zrealizujemy w technologii Densiphalt – dodaje Bartosz Banach, Kierownik Budowy, Skanska. - Dzięki temu systemowi konstrukcja płyty będzie charakteryzowała się wyjątkową nośnością i odpornością na zużycie. Ponadto, ze względu na brak szczelin dylatacyjnych będzie łatwa w utrzymaniu czystości.

Prace ruszą na początku kwietnia i potrwają 5 miesięcy.

Lider w swojej branży.
Spółka Kronopol jest światowym liderem w branży produktów drewnopochodnych (płyty wiórowe, OSB, MDF, płyty laminowane, laminowane panele podłogowe). W Polsce to czołowy producent płyt i wyrobów drewnopochodnych, a także jeden z największych pracodawców w Lubuskiem. Dzięki nieustannym inwestycjom i dynamicznemu rozwojowi żarski Kronopol jest jednym z najnowocześniejszych w Europie zakładów tej branży.

Skanska w Żarach i okolicach.
W Żarach Skanska przebudowała trzy ulice: Częstochowską, Męczenników Oświęcimskich i Okrzei. Firma wykonała także remont nawierzchni na ul. Kalinowskiego i ul. Niemcewicza. W pobliskim Pożarowie, Skanska zrealizowała przebudowę drogi wojewódzkiej nr 295, na długości ponad 1,5 km.