c

Rusza remont wiaduktu nad Orląt Lwowskich w Sosnowcu

Press release 30.08.2013 14:31 CET

W przyszłym tygodniu rozpocznie się kapitalny remont wiaduktu tramwajowego nad ul. Orląt Lwowskich (DK79) w Sosnowcu. Inwestycję na zlecenie Tramwajów Śląskich wykona Skanska. W związku z pracami konieczne będzie zawieszenie kursowania tramwajów po wiadukcie oraz całkowite zamknięcie ul. Orląt Lwowskich na kilka dni.

wiadukt

Skanska wykona modernizację wiaduktu do połowy grudnia tego roku. Inwestycja pochłonie 2 mln zł netto (2,5 mln zł brutto).

Nowy wiadukt

Zakres modernizacji wiaduktu nad Orląt Lwowskich jest bardzo szeroki. Istniejący wiadukt jest w tak złym stanie technicznym, że konieczna jest w zasadzie budowa nowego wiaduktu.

- Przebudowa wiaduktu będzie polegała na rozbiórce istniejącego przęsła i budowie nowej konstrukcji nośnej – mówi Barbara Myland, Kierownik Robót, Skanska. – Przebudujemy też przyczółki wiaduktu i wzmocnimy nasyp linii tramwajowej na dojazdach do obiektu.

Prace zlecone Skanska przez Tramwaje Śląskie obejmują też korektę przebiegu linii tramwajowej, przebudowę nawierzchni torowiska i sieci trakcyjnej. W ramach inwestycji powstanie również przyłącze kanalizacyjne odprowadzające wody opadowe z wiaduktu.

Konieczny gruntowny remont

Gruntowna naprawa wiaduktu, po którym poruszają się tramwaje na linii Mysłowice dworzec-Milowice, jest konieczna ze względu na bardzo zły stan obiektu. Analiza statyczno-wytrzymałościowa i stan zniszczenia wiaduktu wykazały, że w dźwigarach występuje przekroczenie nośności, a obiekt nie przenosi już pełnego obciążenia tramwajem.

- Zły stan ustroju nośnego istniejącego wiaduktu jest spowodowany ubytkami betonu otuliny, intensywną korozją stali zbrojeniowej, nieszczelną izolacją oraz uderzeniami pojazdów o spód belek, które miały miejsce w przeszłości – tłumaczy Barbara Myland.

Na dźwigarach wiaduktu nad ul. Orląt Lwowskich widoczne są rysy, a nawierzchnia tramwajowa na obiekcie jest zużyta. Podkłady drewniane są zbutwiałe i spękane.

Wszystko to spowodowało konieczność przeprowadzenia całkowitej wymiany konstrukcji wiaduktu oraz remontu przyczółków. Nowy wiadukt będzie obiektem stalowym. Jego ustrój nośny będzie stanowić konstrukcja dwudźwigarowa blachownicowa.

Przerwa w ruchu tramwajów

Skanska rozpocznie prace nad nową konstrukcją wiaduktu od rozbiórki istniejącego obiektu. – Roboty rozpoczniemy w przyszłym tygodniu – mówi Barbara Myland.

Ponieważ wiadukt zostanie rozebrany, nad ul. Orląt Lwowskich w Sosnowcu przez cały okres realizacji inwestycji nie będą jeździły tramwaje. W tym czasie tramwaje poruszające się po trasie Mysłowice dworzec-Milowice będą dojeżdżały do ostatniego przystanku przed wiaduktem i zawracały.
Tramwaje przestaną jeździć wiaduktem w poniedziałek 2 września.

Orląt Lwowskich zamknięta na kilka dni

Przez większość czasu trwania remontu ruch pod wiaduktem na ul. Orląt Lwowskich w Sosnowcu będzie się odbywał normalnie. Zastosowane będzie jedynie czasowe zwężenie i ograniczenie prędkości. Całkowitego zamknięcia Orląt Lwowskich będą jednak wymagały prace rozbiórkowe oraz montaż nowej konstrukcji wiaduktu.

- Rozbiórki, podczas których ul. Orląt Lwowskich będzie zamknięta, potrwają 4 dni od  środy 4 września do soboty 7 września - wyjaśnia Barbara Myland. – Ulica będzie też zamknięta pod koniec inwestycji przez jeden dzień, który potrzebujemy na zamontowanie nowej konstrukcji wiaduktu.

Na okresie zamknięcia Orląt Lwowskich będą obowiązywały objazdy. Zostały one wyznaczone ulicami Wojska Polskiego – Wygoda – Powstańców.

Pobierz