c

Most i nowa droga przy zbiorniku Świnna Poręba

Press release 07.10.2013 07:57 CET

Niewielka Dąbrówka w powiecie wadowickim wzbogaci się o kolejny, ponad 230-metrowy most. Będzie to most drogowy, którego budowę Skanska rozpoczęła we wrześniu. Inwestycja jest związana z kończącą się budową zbiornika wodnego Świnna Poręba.

most

Most drogowy w Dąbrówce, którego budowa właśnie się rozpoczęła, będzie bliźniaczo podobny do już powstającego tutaj mostu kolejowego. Oba obiekty są realizowane na zlecenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie w ramach zbiornika wodnego Świnna Poręba.

234-metrowy most

Obiekt, którego budowę rozpoczęła Skanska, będzie miał imponujące rozmiary – 234 m całkowitej długości, 14,5 m szerokości i maksymalną wysokość 28 m. – Będzie zbudowany z 4 przęseł o długości 56,7 m każde – mówi Jacek Kapałka, Kierownik budowy, Skanska. – Ustrój nośny zostanie podwieszony do łuków żelbetowych za pomocą wieszaków prętowych.

Po obiekcie będzie prowadziła nowa trasa drogi z Zembrzyc, przez Dąbrówkę, do Stryszowa. – Droga ta będzie położona wzdłuż brzegu przyszłego zbiornika, równolegle do budowanej linii kolejowej na nasypie hydrotechnicznym – tłumaczy Jacek Kapałka.

Właśnie w ramach przekładanego fragmentu linii kolejowej z Krakowa do Zakopanego już od roku powstaje w Dąbrówce most kolejowy. Oba mosty będą do siebie bardzo podobne, jednak ze względu na to, że jeden z nich jest obiektem kolejowym, a drugi drogowym, występują między nimi pewne różnice konstrukcyjne - dodaje Jacek Kapałka.

Budowa mostu drogowego potrwa do końca przyszłego roku.

Nowa droga ze Stryszowa do Zembrzyc

Budowanym przez Skanska w Dąbrówce mostem będzie przebiegać nowa droga z Zembrzyc do Stryszowa. Będzie miała ona długość 5,4 km i jezdnię szerokości 6 m. Droga zostanie wyposażona w chodnik o szerokości 2 m, pobocze o szerokości 1,25 m, oświetlenie oraz kanalizację deszczową.

- Budowa drogi została podzielona na dwa odcinki – wyjaśnia Jacek Kapałka. – W gminie Zembrzyce od kwietnia budujemy 2,24 km, a w gminie Stryszów we wrześniu rozpoczęliśmy budowę 3,17 km drogi.

Droga będzie gotowa na koniec 2014 roku. Jej budowa jest konieczna, ponieważ dotychczasowe drogi dojazdowe do przysiółków Zembrzyc i Dąbrówki zostaną zalane przez wody zbiornika Świnna Poręba.

Zarówno budowa mostu, jak i drogi, może powodować czasowe utrudnienia dla mieszkańców. – Mieszkańców oraz kierowców i pieszych poruszających się w pobliżu budowy prosimy o ostrożność i wyrozumiałość. Dokładamy wszelkich starań, żeby prowadzona przez nas budowa była jak najmniej uciążliwa – zapewnia Jacek Kapałka.

Zbiornik Świnna Poręba

Zbiornik wodny w Świnnej Porębie jest trwającą od 1986 roku inwestycją Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie. Zlokalizowany jest w województwie małopolskim, w powiatach wadowickim i suskim, na terenach gmin Mucharz, Stryszów i  Zembrzyce.

Zbiornik będzie się rozciągał od miejscowości Świnna Poręba do Zembrzyc na długości ok. 11 km. Ma mieć pojemność ponad 160 mln m³ i powierzchnię 1,35 tys. ha przy maksymalnym spiętrzeniu. Pierwszy test zbiornik przeszedł podczas powodzi w 2010 roku zbiornik, przyjmując ponad 60 mln m³ wody i zmniejszając tym samym falę powodziową na Wiśle, która przeszła przez Kraków.

Pobierz