c

Historyczny most przez Wisłę zyskał nowe oblicze

Press release 04.12.2012 09:00 CET

Kierowcy mogą już przejechać odnowionym mostem przez Wisłę w Kazuniu (woj. mazowieckie). Skanska zakończyła kontrakt o wartości niemal 5,5 mln zł netto w umowym terminie. Inwestorem była Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

most w Kazuniu

Most ma 553 metrów długości i prawie 12 metrów szerokości. Konstrukcja przęseł wykonana jest ze stalowych  parabolicznych kratownic typu „k” z przejezdnością po dolnej części.

W ramach kontraktu odnowione zostało  zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji stalowej mostu do wysokości 3 m oraz naprawione i wymienione niektóre elementy wyposażenia. Inwestycja objęła też oczyszczenie kamiennych oblicowań podpór i wykonanie powłoki ochronnej preparatami hydrofobowymi. W kolejnym etapie prac Skanska odbudowała istniejącą nawierzchnię asfaltową na dojazdach, moście i chodnikach oraz wykonała izolację termozgrzewalną.

Dzięki tej przebudowie poprawi się trwałość i estetyka tego historycznego obiektu - mówi Robert Wójcik, Menadżer Projektu, Skanska.

Most kratownicowy w Kazuniu należy do najciekawszych miejsc w Puszczy Kampinoskiej i jej okolicach. Został zbudowany w 1911 r. w ciągu drogi krajowej nr 85 biegnącej z Nowego Dworu Mazowieckiego (DK62) do Kazunia (S7). Arteria, o długości 4,774 km, leżąca na obszarze województwa mazowieckiego, jest najkrótszą drogą krajową w Polsce. Przez liczący ponad pół kilometra most przebiegała dawniej główna trasa krajowa Warszawa – Gdańsk.

Most został zbudowany częściowo na terenie dawnego Modlina, obecnie dzielnicy Nowego Dworu Mazowieckiego. Był ważnym elementem strategicznym dla twierdzy Modlin.

Nasze realizacje w regionie Mazowsza

To już kolejna inwestycja zrealizowana przez Skanska na terenie województwa mazowieckiego. W ubiegłym roku zakończyliśmy budowę obwodnicy Serocka, a w marcu br. oddaliśmy do użytku trasę Mostu Północnego (im. Marii Curie-Skłodowskiej) w Warszawie. Obecnie remontujemy drogę wojewódzką nr 637.

Na terenie Nowego Dworu Mazowieckiego w listopadzie br. zrealizowaliśmy budowę sieci kanalizacyjnej oraz magistrali wodociągowej, a w 2011 modernizację oczyszczalni ścieków „Południe”.