c

Skanska zakończyła budowę stadionu w Kołobrzegu

Press release 06.06.2011 14:30 CET

Zakończyliśmy realizację Regionalnego Centrum Sportu przy ul. Śliwińskiego w Kołobrzegu. Wartość kontraktu wyniosła ponad 26 mln zł brutto.

stadion

W ramach inwestycji, na obszarze ponad 6 ha powstał stadion piłkarski z pełnowymiarowym boiskiem (68 x 105 m) o naturalnej nawierzchni wraz z dwiema krytymi trybunami dla ponad 3 tys. widzów. Trybuny mieszczą także zaplecze techniczno-socjalne dla sportowców, trenerów, sędziów, dziennikarzy i VIP-ów oraz magazyny piłkarskie i lokale gastronomiczne. Centralną część trybuny A zajmuje loża honorowa przeznaczona dla ponad 100 osób.

W ramach Regionalnego Centrum Sportu wykonaliśmy również boisko treningowe o naturalnej nawierzchni, budynki kas oraz parking na niemal 280 miejsc. Zrealizowany przez nas obiekt spełnia potrzeby miasta związane nie tylko z dużymi imprezami sportowymi, ale również z możliwościami rekreacyjnymi dla dzieci i młodzieży. Tuż przy stadionie wykonaliśmy ogólnodostępny skatepark przeznaczony do jazdy na deskorolce, rolkach czy rowerze. Młodzież będzie mogła spróbować swoich sił w „poziomej wspinaczce” na ściance boulderingowej. W odróżnieniu od ścian wysokich można się na niej wspinać bez asekuracji (wysokość 2,5 m).

Obiekt został wyposażony w nowoczesny system monitoringu wizyjnego, nagłośnienie, elektroniczny system sprzedaży biletów, a także system kontroli dostępu na stadion.

Wykonaliśmy instalację sztucznego oświetlenia płyty boiska, co umożliwia rozgrywanie meczów i organizację imprez nawet w porze nocnej – mówi Jan Matysiak, Menedżer Projektu, Skanska. Oświetlenie zrealizowane zostało w oparciu o 197 sztuk projektorów zamontowanych na 4 masztach o wysokości 40 m. W zależności od potrzeb, można je oświetlić na czterech różnych poziomach natężenia, tj. 200, 500, 1000 i 1400 luxów.

Zastosowaliśmy też innowacyjny system AIR-VAC drenujący warstwę korzeniową murawy boiska głównego, który jednocześnie stwarza możliwość napowietrzania. Pozwala on na jej intensywne użytkowanie podczas rozgrywek sportowych, wpływając korzystnie na stan nawierzchni trawiastej. To niezwykle ważne, gdyż dobra jakość murawy gwarantuje komfort dla korzystających z niej zawodników oraz pozytywne wrażenia widzów – dodaje Jan Matysiak.

Stadion został pozytywnie zaopiniowany przez UEFA, co pozwoliło na rozegranie meczów eliminacyjnych do Mistrzostw Europy reprezentacji młodzieżowych do lat 19. Kołobrzeskie Centrum może stać się również miejscem pobytu i treningów dla reprezentacji narodowych podczas EURO 2012 w związku z tym, że Kołobrzeg znalazł się na liście centrów pobytowych.

Z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że oddajemy miastu do użytkowania nowoczesne, bezpieczne i przyjazne dla przyszłych użytkowników Centrum Sportu i Rekreacji - mówi Jan Matysiak.

Firma z doświadczeniem

Budowa obiektów sportowo – rekreacyjnych to jeden z podstawowych obszarów działalności Skanska. Jesteśmy wykonawcą m.in. nowoczesnego Centrum Sportowo – Rekreacyjnego w Zielonej Górze, Kórniku, kompleksów basenowych w Strzyżowie, Oleśnicy, Łodzi, Wągrowcu oraz spełniającego standardy UEFA stadionu piłkarskiego w Kielcach dla 15,5 tys. widzów.

 

Pobierz