c

Zabytkowe obiekty przy ul. Narutowicza w Łodzi zyskają nowe oblicze

Press release 12.09.2013 16:00 CET

Do końca 2014 r. zabytkowa fabryka i willa, znajdujące się przy ulicy Narutowicza 34, zostaną wyremontowane i zaadaptowane na biura Agencji Rozwoju Regionalnego. Inwestycję o wartości 7,7 mln zł netto zrealizuje firma Skanska.

Willa przy ul. Narutowicza_stan obecny

Obiekty figurują w ewidencji zabytków miasta Łodzi. W kompleksie znajdują się: dawny budynek mieszkalny - willa (pałacyk), fabryka, łącznik (wraz z klatką schodową i budynkiem produkcyjnym), a także budynek warsztatowy. Willa, fabryka i piwnice zostały wzniesione na przełomie XIX i XX wieku, natomiast łącznik i budynek warsztatowy w latach 50. XX wieku.

Zabytki były wielokrotnie remontowane na potrzeby urzędujących tam instytucji. W budynku willi mieściły się biura fabryki maszyn introligatorskich, a budynek  fabryki pełnił funkcję drukarni. Z uwagi na wiek tych obiektów, a także cenną architekturę, zostały zakwalifikowane do restauracji i remontu. 

W zakresie zleconych nam prac znalazła się przebudowa, nadbudowa oraz remont tych budynków z przeznaczeniem na funkcje dla Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego - mówi Adam Motyl, Menadżer Projektu, Skanska. - Będzie to jednocześnie nowa siedziba tej spółki. W nowym miejscu, na ok. 3200 m kw. łącznej powierzchni, znajdzie się też Łódzki Inkubator Przedsiębiorczości, który będzie wspierał działania Agencji. Prace będą prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków.

Zakres prac

Inwestycja rozpocznie się od rozbiórek obiektów przy ul. Narutowicza. Równocześnie zajmiemy się pracami konstrukcyjnymi, a na koniec renowacją elewacji zewnętrznych oraz robotami wykończeniowymi w budynku fabryki - wylicza Adam Motyl.

Kompleks zostanie przebudowany z zachowaniem poszczególnych detali architektonicznych. We wnętrzach również pozostawione będą akcenty stylizowane na okres przełomu wieków. 

Remont budynków będzie polegał na zaadaptowaniu ich do funkcji biurowych.

Willa, licząca 3 kondygnacje, ma powierzchnię około 550 m kw. i wysokość ponad 10 m. Z uwagi na jej zabytkowy charakter Skanska odtworzy kolor i charakterystyczne elementy ozdobne oryginalnej elewacji, a także oryginalną stolarkę okienną i drzwiową oraz posadzki.

Prace obejmą także przebudowę wnętrza pięciokondygnacyjnego budynku głównego fabryki o powierzchni około 1600 m kw. Projekt zakłada przywrócenie wyglądu elewacji poprzez oczyszczenie i konserwację cegły elewacyjnej.

Budynek łącznika o obecnej powierzchni około 360 m kw. zostanie podwyższony o dwie nowe kondygnacje. Skanska wyremontuje także jednopiętrowy budynek hali montażowej o powierzchni około 300 m kw. Zostanie on zaadaptowany na potrzeby magazynu Teatru im. Stefana Jaracza.

Celem inwestycji jest stworzenie enklawy dla działalności, rozwoju oraz integracji środowisk ze świata biznesu i różnych grup społecznych, którym przyświeca inicjatywa rozwoju regionu łódzkiego.

Jest to kolejny remont zabytkowej willi na terenie Łodzi zrealizowany przez Skanska. W roku 2011 firma zrealizowała rewitalizację i przebudowę  budynków wchodzących w skład dawnej Willi Meyera wraz z dostosowaniem ich do nowych funkcji. Obiekt został przeznaczony na siedzibę Centrum Obsługi Przedsiębiorcy oraz Departamentu Kultury Fizycznej i Sportu.

Skanska województwie łódzkim

Skanska jest wykonawcą wielu inwestycji na terenie województwa łódzkiego. Wśród zrealizowanych przez firmę inwestycji są m.in. biurowiec Green Horizon, Budynek Centrum Technologii Informatycznych, Centrum Konferencyjno – Wystawiennicze Międzynarodowych Targów Łódzkich, a także projekty drogowe: al. Włókniarzy, ulice: Zachodnia i Łagiewnicka. Obecnie Skanska realizuje prace w ciągu ulicy Rojnej i Ustronnej.