c

Skanska rozpoczyna swoją pierwszą inwestycję biurową w Krakowie

Press release 11.10.2012 09:00 CET

Skanska Property Poland, deweloper zielonych budynków biurowych, otrzymał właśnie pozwolenie na budowę kompleksu biurowego przy ul. Kapelanka w Krakowie. Prace budowlane nad projektem Kapelanka 42 ruszą jeszcze w tym miesiącu.

wizualizacja

Kompleks biurowy, który powstanie w ramach projektu Kapelanka 42, składać się będzie z dwóch budynków klasy A. Całkowita powierzchnia najmu w obu biurowcach wynosić będzie ok. 30 000 m kw. Każdy z budynków będzie miał
9 kondygnacji naziemnych i 3 podziemne.

W pierwszej fazie inwestycji powstanie budynek o powierzchni najmu 12 250 m kw. oraz podziemny garaż dla obu biurowców. Oddanie do użytku kompleksu Kapelanka 42 przewidziane jest na przełomie drugiego i trzeciego kwartał 2014 roku. Obiekt został zaprojektowany przez pracownię Medusa Group.

- Cieszymy się, że rozpoczynamy naszą pierwszą inwestycję w Krakowie. Jest to dla nas ważny rynek, z którym wiążemy długoterminowy plany i w którym widzimy duży potencjał. Zielone budynki biurowe Skanska spotykają się z dużym zainteresowaniem także na tym nowym dla nas rynku. Potwierdza to fakt, że już na bardzo wczesnym etapie projektu Kapelanka 42  trafia do nas wiele zapytań ze strony potencjalnych najemców – powiedział Marcin Łapiński, dyrektor regionalny, Skanska Property Poland.

Pierwsza inwestycja Skanska Property Poland w Krakowie zlokalizowana będzie u zbiegu ulic Kapelanka oraz Kobierzyńskiej, w pobliżu ważnych arterii komunikacyjnych, co zapewni dobry dojazd do autostrady A4, obwodnicy Krakowa oraz portu lotniczego Kraków-Balice. Dzięki bliskości linii autobusowych oraz tramwajowych najemcy korzystać też będą mogli z transportu publicznego. Oprócz tego na terenie kompleksu znajdzie się parking rowerowy oraz prysznice i przebieralnie dla rowerzystów.

Kapelanka 42 powstanie zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, co oznacza, że podczas projektowania i budowy kompleksu wykorzystane zostaną rozwiązania pozwalające zminimalizować wpływ inwestycji na środowisko naturalne. Podobnie jak wszystkie projekty biurowe Skanska Property Poland, obiekt ubiegać się będzie o certyfikację w systemie LEED. Będzie to pierwszy budynek z tego typu certyfikatem środowiskowym w Krakowie. Innowacyjne technologie zastosowane podczas budowy biurowca zapewnią nie tylko komfortowe środowisko pracy jego użytkownikom, ale przełożą się też na znaczne obniżenie kosztów operacyjnych całego kompleksu.


LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) – system certyfikacji budynków zrównoważonych, opracowany przez U.S. Green Building Council (USGBC), który uwzględnia opcję precertyfikacji, czyli sprawdzenia już na etapie projektu, czy założenia projektowe spełniają wymogi systemu LEED. Kryteria LEED, wykorzystywane do certyfikacji budynków, powstały zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i są stale weryfikowane w oparciu o najnowsze technologie. Obejmują one: lokalizację budynków, efektywne wykorzystanie wody, optymalizację zużycia energii, odpowiedni wybór materiałów, jakość środowiska wewnętrznego oraz innowacyjność projektową.

Pobierz

Kontakty

Skontaktuj się z: Jakub Zagórski, Dyrektor ds. Efektywności Organizacyjnej - Dygitalizacja Biznesu