c

Skanska zakończyła prace na warszawskim lotnisku im. Chopina

Press release 24.11.2011 13:00 CET

23 listopada br. odbył się protokolarny odbiór prac związanych z remontem nawierzchni płyty postojowej PPS-3 oraz drogi kołowania DK-U2 na lotnisku im. Chopina w Warszawie. Wartość zrealizowanego przez Skanska kontraktu wynosiła ponad 18 mln zł brutto.

Okecie

Prace na płycie lotniska zakończyliśmy zgodnie z terminem umownym uzgodnionym z Inwestorem – Przedsiębiorstwem Państwowym „Porty Lotnicze”.

Lotnisko im. Chopina obsługuje prawie 50% ruchu pasażerskiego w Polsce. Od początku 2011 r. na Okęciu zostało odprawionych ponad 4,28 mln pasażerów – to niemal 10 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Remont płyty zwiększy bezpieczeństwo naziemnego ruchu samolotów i prowadzonych tam operacji lotniczych – mówi Robert Wójcik, Menedżer Projektu, Skanska. - Górna płyta nawierzchni płyty PPS-3 i drogi DK-U2 nie nadawała się już do eksploatacji z powodu licznych spękań i braku nośności, dlatego wymagała natychmiastowej naprawy.

W ramach prowadzonych prac wyburzyliśmy konstrukcję nawierzchni z betonu cementowego (ok. 38,5 tys. m kw.) oraz istniejące odwodnienie liniowe kanalizacji deszczowej. Zdemontowaliśmy także urządzenia oświetlenia nawigacyjnego i zlikwidowaliśmy studnie kanalizacji deszczowej.

W zakresie prac remontowych wykonaliśmy warstwy stabilizacji gruntu Silmentem, warstwy mrozochronne, podbudowy betonowe, warstwy poślizgowe oraz betonu nawierzchniowego. Ponadto zbudowaliśmy kanalizację kablową z montażem urządzeń oświetlenia nawigacyjnego, drenaż odwadniający konstrukcje nawierzchni oraz zrealizowaliśmy oznakowanie poziome nawierzchni. 

Do wykonania remontu płyty użyliśmy ok. 7 tys. m sześc. betonu C12/15 stanowiącego warstwę podbudowy o grubości 18 cm oraz ok. 13 tys. m sześc. betonu nawierzchniowego C30/37 o grubości 33 cm.

Skanska ma doświadczenie w rozbudowach i remontach na wielu lotniskach wojskowych i cywilnych w Polsce. Obecnie prowadzimy prace w portach lotniczych w Jasionce, Świdniku, Łasku i Powidzu.

Od wielu lat jesteśmy obecni na rynku warszawskim. Aktualnie realizujemy m.in. Green Corner - zielony projekt biurowy, który powstaje z poszanowaniem zasad zrównoważonego budownictwa i z uwzględnieniem kryteriów certyfikacji LEED. Rozbudowujemy także Uniwersytet im. Kardynała Stafan Wyszyńskiego o Centrum Laboratoryjne Nauk Przyrodniczych oraz budujemy odcinek Trasy Mostu Północnego.

  

Pobierz