c

Rusza budowa Wiślanej Trasy Rowerowej w Grudziądzu

Press release 28.08.2013 00:00 CET

W październiku 2014 r. rowerzyści będą mogli przejechać Wiślaną Trasą Rowerową w Grudziądzu. Inwestycję na zlecenie Urzędu Miasta zrealizuje Skanska. Wartość kontraktu wyniesie niemal 4,5 mln zł netto.

Download file

Wiślana Trasa Rowerowa powstanie w północnej części miasta. Będzie przebiegać od al. Królowej Jadwigi, przez tereny położone na skarpach wzdłuż Wisły, następnie przez ul. Saperów, Las Garnizonowy przy murach Cytadeli, ul. Czwartaków, ul. 18-tego Pułku Ułanów Pomorskich, ul. Zawiszy Czarnego do ul. Mieszka, łącznie z drogą dojazdową z ul. Jagiellończyka. Powstający odcinek będzie miał długość 3,8 km.

W ramach inwestycji wykonany zostanie ciąg pieszo-rowerowy o nawierzchni częściowo żwirowej (1,1 km), częściowo asfaltowej (0,5 km) i z kostki betonowej (2,2 km). Na trasie powstanie pięć tarasów wypoczynkowo–widokowych, wyposażonych m.in. w stojaki na rowery. Kontrakt przewiduje również budowę czterech i renowację dwóch murów oporowych o łącznej długości 270 m i zmiennej wysokości od 0,5 do 2,3 m, podtrzymujących skarpę nadwiślańską. Wybudowana zostanie także kanalizacja deszczowa i oświetlenie elektryczne na części ścieżki. Przy ścieżce powstanie również 1,7 km barier ochronnych.

- Prace budowlane planujemy rozpocząć na przełomie września i października – mówi Marek Antoniak, Dyrektor Zespołu Projektów, Skanska. - Zaczniemy od robót przygotowawczych, obejmujących m.in. roboty rozbiórkowe i ziemne. Do końca roku przewidujemy wykonanie większości robót związanych z budową nowych oraz renowacją istniejących murów oporowych, odbudową i wzmocnieniem osuniętych skarp nadwiślańskich, przebudową kolizji elektrycznych. Do tego czasu wykonamy również kanalizację deszczową w 50%. W pierwszym kwartale 2014 r. będziemy finalizować kanalizację deszczową i roboty związane z murami oporowymi, natomiast w drugim kwartale przyszłego roku ruszą prace dotyczące bezpośrednio budowy ścieżki pieszo-rowerowej - dodaje Marek Antoniak.

Teren, na którym będzie prowadzona inwestycja jest w części objęty strefą ochrony zabytku staromiejskiego i terenu grodu wczesnośredniowiecznego, dlatego prace będą prowadzone pod nadzorem archeologicznym.

Inwestycja będzie współfinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2007–2013.

Skanska w Grudziądzu

Aktualnie w Grudziądzu Skanska prowadzi przebudowę skrzyżowania ulic Warszawskiej i Rydygiera, rozbudowuje także Regionalny Szpital Specjalistyczny. W ubiegłym roku firma przebudowała Grudziądzką i wyremontował ul Chełmińskiej.

Pobierz