c

Podkarpackie budowy Skanska nagrodzone przez PIP

Press release 12.11.2013 09:17 CET

Państwowa Inspekcja Pracy w Rzeszowie rozstrzygnęła tegoroczną edycję konkursu „Buduj bezpiecznie”, którego celem jest m.in. upowszechnianie bezpiecznych warunków pracy na placach budów. Wszystkie nagrody tegorocznej edycji otrzymały budowy realizowane przez Skanska.

PIP

Ogłoszenie wyników konkursu „Buduj bezpiecznie” przez PIP w Rzeszowie odbyło się w piątek 8 listopada. Tego dnia rzeszowski PIP podsumował konkursy i inne inicjatywy promujące bezpieczeństwo pracy, a także działania prewencyjne, mające miejsce w 2013 roku.

Bezpieczne budowy Podkarpacia

Tegoroczną edycję konkursu PIP „Buduj bezpiecznie” na Podkarpaciu zdominowała Skanska. Pierwsze miejsce w konkursie zajęła budowa wiaduktu w Nowej Dębie (pow. tarnobrzeski). Nagrodę za drugie miejsce otrzymała budowa basenu w Lesku, a trzecie miejsce zdobyła budowa Mostu Narutowicza w Rzeszowie. Wykonawcą wszystkich trzech nagrodzonych budów jest Skanska.

Do Skanska trafiły również dodatkowe, pozakonkursowe podziękowania za bezpieczną realizację mostu na rzece San w Sanoku.

Buduj bezpiecznie

Branża budowlana należy do jednych z najbardziej niebezpiecznych na świecie. Według danych Państwowej Inspekcji Pracy w 2012 r. w budownictwie doszło do 115 śmiertelnych wypadków. Przyczyn wypadków jest wiele – to brak odpowiednich kwalifikacji pracowników, nieprzestrzeganie zasad BHP, oszczędzanie na zabezpieczeniach.

Organizowany przez PIP „Buduj bezpiecznie” ma na celu upowszechnianie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy na placach budów, w tym promowanie wykonawców robót budowlanych, którzy zapewniają bezpieczne stanowiska pracy w procesie realizacji obiektów budowlanych. Konkurs przyczynia się do ogólnego wzrostu poziomu bezpieczeństwa pracy w budownictwie w skali kraju.

BHP w Skanska

Skanska jako pracodawca jest zobowiązana do zapewnienia bezpiecznych warunków pracy dla wszystkich osób zatrudnionych przez firmę czy współpracujących z nią. Bezpieczeństwo to jedna z zasad w ramach strategii Skanska. Dlatego właśnie Skanska podejmuje wiele działań, aby zapewnić bezpieczne warunki pracy na prowadzonych przez siebie budowach.

Skanska posiada wdrożony i certyfikowany System Zarządzania Bezpieczeństwem Pracy. W 2011 roku w Skanska wprowadzone zostały Standardy BHP, określające minimalne wymagania z zakresu bezpieczeństwa pracy, jakie należy spełnić przygotowując oraz prowadząc pracę na każdym stanowisku.

Od 2008 roku w szkołach zlokalizowanych w pobliżu budów Skanska prowadzi kampanię „Bezpieczni w pobliżu budowy”. Jej celem jest uczenie dzieci bezpiecznego poruszania się po drogach, uświadamianie zagrożeń związanych z placem budowy oraz popularyzacja noszenia odblasków.

Skanska jest również jednym z założycieli i sygnatariuszy działającego od 2010 roku Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Jest ono inicjatywą zawiązaną przez siedmiu generalnych wykonawców, mającą na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich budowach. W październiku do grupy firm walczących o zero wypadków na polskich budowach dołączyła kolejna duża firma budowlana, Mota-Engil.

Pobierz