c

Przebudujemy historyczny most przez Wisłę

Press release 06.04.2012 10:30 CET
Skanska podpisała umowę na remont mostu przez rzekę Wisłę w miejscowości Kazuń (woj. mazowieckie). Kontrakt o wartości 6,3 mln zł brutto zrealizujemy dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad do grudnia bieżącego roku.

Most kratownicowy w Kazuniu należy do najciekawszych miejsc w Puszczy Kampinoskiej i jej okolicach. Został zbudowany w 1911 r. w ciągu drogi krajowej nr 85, biegnącej z Nowego Dworu Mazowieckiego do Kazunia. To liczący ponad pół kilometra most, którym dawniej przebiegała główna trasa krajowa Warszawa – Gdańsk.

Most został zbudowany częściowo na terenie dawnego Modlina, obecnie dzielnicy Nowego Dworu Mazowieckiego. Był ważnym elementem strategicznym dla twierdzy Modlin. W 1915 r. wysadzony przez Rosjan, był długo odbudowywany i do pełnej świetności wrócił po gruntownym remoncie w roku 1934. Przetrwał oblężenie Modlina, ale już pod koniec wojny został ponownie zburzony. W 1952 r. odbudowano go kolejny raz, dodając pięć środkowych przęseł, i w takiej formie zachował się do dzisiaj. Obecny most ma 553 metrów długości i prawie 12 metrów szerokości, konstrukcja przęseł wykonana jest ze stalowych  parabolicznych kratownic typu „k” z jazdą dołem.

W ramach kontraktu odnowimy zabezpieczenia antykorozyjne konstrukcji stalowej mostu do wysokości 3 m, a także naprawimy i wymienimy niektóre elementy wyposażenia. Ponadto, oczyścimy kamienne oblicowania podpór i wykonamy powłokę ochronną preparatami hydrofobowymi. W kolejnym etapie odbudujemy istniejącą nawierzchnię asfaltową na dojazdach i moście, chodnikach oraz wykonamy izolację termozgrzewalną.

Dzięki tej przebudowie poprawi się trwałość i estetyka tego historycznego obiektu - mówi Robert Wójcik, Menadżer Projektu, Skanska.

Organizacja ruchu

Na czas remontu ruch przez most odbywał się będzie wahadłowo, natomiast zostanie przywrócony obustronnie podczas rozgrywek Euro 2012.

Nasze doświadczenie

To już kolejna inwestycja realizowana przez Skanska na terenie województwa mazowieckiego. W ubiegłym roku zakończyliśmy budowę obwodnicy Serocka, w marcu br. oddaliśmy do użytku trasę Mostu Północnego (im. Marii Curie-Skłodowskiej) w Warszawie, a obecnie remontujemy drogę wojewódzką nr 637.