c

Park Naukowo-Technologiczny w Nowym Kisielinie rozbudowuje się

Press release 02.11.2012 13:00 CET

W Nowym Kisielinie, na działce o powierzchni 11,3 tys. m kw., powstanie Inkubator Przedsiębiorczości. Projekt o wartości 5,65 mln zł netto zrealizuje Skanska w formule „Zaprojektuj i wybuduj”. To kolejna realizacja tej firmy dla Parku Naukowo-Technologicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Inkubator Przedsiębiorczości stanowić będzie jeden z trzech elementów kompleksowego przedsięwzięcia, jakim jest Park Naukowo-Technologiczny Uniwersytetu Zielonogórskiego. W skład Parku wejdą też: Centrum Innowacji –Technologie dla Zdrowia Człowieka oraz Centrum Budownictwa Zrównoważonego i Energii. Wykonawcą wszystkich trzech obiektów jest Skanska.

Inkubator Przedsiębiorczości ma zapewnić pomoc i wsparcie lokalnym firmom, zwłaszcza w pierwszych miesiącach ich działalności oraz propagować idee przedsiębiorczości. Inkubator będzie realizować usługi szkoleniowo-doradcze  dziedziny prawa, księgowości, marketingu i finansów.

Zakres prac

W ramach projektu Skanska zaprojektuje i wybuduje obiekt o łącznej kubaturze 10,3 tys. m. sześć. i wysokości ok. 9 m. Obiekt dzielił się będzie na trzy części: dwukondygnacyjny budynek biurowy, jednokondygnacyjną halę produkcyjno-magazynową oraz łącznik komunikacyjny, rozbudowany o zaplecze socjalno-techniczne. Wejście główne do budynku biurowego, w postaci schodów zewnętrznych z obszernym podestem wejściowym oraz pochylnią przystosowaną dla osób niepełnosprawnych, znajdować się będzie od południowej strony działki. W budynku powstanie dziewięć dwupokojowych modułów biurowych, sekretariat z aneksem kuchennym, pomieszczenia biurowe, sala konferencyjna i pomieszczenia socjalne.

Budynek produkcyjny składał się będzie z pięciu oddzielnych modułów produkcyjnych z niezależnymi wejściami oraz z korytarza wspólnego z parterową, jednoprzestrzenną halą magazynową, która posiadać będzie pięć modułów magazynowych. W ramach projektu powstanie także łącznik komunikacyjny pomiędzy budynkiem biurowym i hala produkcyjno-magazynowa. Znajdzie się w nim zaplecze socjalne, gospodarcze i techniczne oraz kotłownia z przyłączem wody, obsługująca cały obiekt. Ponadto, w ramach projektu Skanska wykona przyłącza wodociągowe, kanalizacji sanitarnej, kanalizacji deszczowej oraz przyłącze gazowe. Zainstalowana zostanie klimatyzacja oraz wentylacja mechaniczna. 

Skanska dla Uniwersytetu

Inkubator Przedsiębiorczości to kolejna już realizacja prowadzona przez Skanska dla Uniwersytetu Zielonogórskiego. W Zielonej Górze prowadzimy aktualnie budowę działu Elektrotechniki oraz Biblioteki. W Nowym Kisielinie prowadzimy natomiast prace przy budowie Centrum Budownictwa Zrównoważonego i Energii oraz Centrum Innowacji – Technologie dla Zdrowia Człowieka. Obydwa obiekty, wchodzące w skład Parku Naukowo-Technologicznego, wznoszą się już ponad ziemię.

Zakończyliśmy już prace fundamentowe i rozpoczynamy murowanie ścian przyziemia – mówi Przemysław Błauciak, Kierownik Budowy, Skanska. - Do końca br. zakończymy otwarty stan surowy. Obiekt w całości zostanie natomiast ukończony w maju 2013 r.

Powstający na powierzchni 1,2 ha budynek Centrum Budownictwa Zrównoważonego i Energii pełnić będzie funkcje demonstracyjno-szkoleniowo-badawcze w zakresie optymalizacji i wykorzystania energii odnawialnych oraz szerszego programu-energii zrównoważonej.  

- Kończymy już prace nad kondygnacją parteru, wykonana została także cała instalacja kanalizacji sanitarnej i deszczowej - mówi Tomasz Bąbelek, Inżynier Budowy, Skanska. - Wykonaliśmy również instalację pionowych sond gruntowych pod pompy ciepła. Do końca br. zakończymy stan surowy zamknięty budynku.

Skanska w regionie

Aktualnie w regionie lubuskim Skanska buduje Archiwa w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim, Bibliotekę w Zielonej Górze oraz Sąd Rejonowy w Słubicach.

Byliśmy także wykonawcą odkrytych basenów i hali tenisowej w Drzonkowie oraz biblioteki Publicznej w Gorzowie Wielkopolskim. W Zielonej Górze zrealizowaliśmy do tej pory Centrum Rekreacyjno-Sportowe, obiekt handlowy dla Leroy Marlin, halę produkcyjną dla ADB Polska oraz zakład przetwórstwa drzewnego Stelmet. Zmodernizowaliśmy także Palmiarnię i Dom Winiarza.