c

Skanska rozwija się w Polsce i zwiększa zatrudnienie o 800 osób

Press release 02.06.2014 14:00 CET

Skanska – jedna z czołowych firm budowlanych i deweloperskich w Polsce, ma za sobą kolejny udany rok i nie zwalnia tempa. W intensywnej kampanii rekrutacyjnej chce w ciągu kilku miesięcy zatrudnić kolejne 800 osób. Poszukiwani są inżynierowie budownictwa, menadżerowie projektów, specjaliści z uprawnieniami i kilkuletnim doświadczeniem.

2013 rok, mimo trudnej koniunktury dla branży budowlanej i deweloperskiej, był bardzo dobrym czasem dla Grupy Skanska. Sama tylko część budowlana Grupy - Skanska S.A. osiągnęła przychody w wysokości 4,2 mld zł. Zysk operacyjny wyniósł 170 mln zł, a zysk brutto 187,4 mln zł. Pod koniec 2013 roku najlepsze 12 miesięcy w historii ogłosiła również Skanska Property Poland - w tym okresie spółka sprzedała aż cztery kompleksy biurowe o łącznej powierzchni najmu prawie 85 tys. m kw. za ponad 1,2 miliarda zł. Także Skanska Residential Development Poland, deweloper mieszkaniowy, osiągnęła cele założone na 2013 r. Dzięki dobrym wynikom i bogatemu portfelowi zamówień na kolejne miesiące Skanska zajmuje czołowe miejsce w gronie firm budowlanych i deweloperskich w naszym kraju.

Naszym celem jest ‘zyskowny wzrost’, czyli zwiększanie przychodów przy zachowaniu satysfakcjonującego poziomu rentowności - mówi Krzysztof Andrulewicz, prezes zarządu Skanska S.A. - Kierujemy się strategią Pięciu zer, na którą składają się: zero deficytowych kontraktów, zero wypadków, zero usterek, zero zagrożeń środowiskowych i zero naruszeń etyki. Podchodzimy do projektów w sposób selektywny. Na przetargi nie patrzymy przez pryzmat ceny, za którą możemy wygrać, ale analizujemy koszty i ryzyko, jakie będziemy musieli ponieść, wykonując kontrakt. 

Taka strategia przynosi efekty nawet na trudnym rynku. Niedawno Skanska została uznana za najcenniejszą firmę budowlaną w Polsce w rankingu towarzyszącym Liście 500 największych przedsiębiorstw dziennika „Rzeczpospolita”.

Chcemy zatrudnić ok. 800 osób na terenie całego kraju - mówi Katarzyna Skorupka-Podziewska, dyrektor ds. zarządzania zasobami ludzkimi w Skanska S.A. - Poszukujemy specjalistów z uprawnieniami budowlanymi: menadżerów projektów, kierowników budów i kierowników robót, ale także osób z wąskich specjalizacji jak np. elektrycznej, energetycznej, niskoprądowej, kolejowej czy hydroinżynieryjnej.

Pracowników regularnie poszukuje też Skanska Property Poland – spółka będąca deweloperem innowacyjnych zielonych budynków biurowych. Menadżerowie projektów, specjaliści od zieloności, marketingowcy i negocjatorzy ds. wynajmu – to przykładowe stanowiska, na które spółka uruchamia rekrutacje kilka razy do roku.

Pozyskanie specjalistów z doświadczeniem i odpowiednimi uprawnieniami bywa w Polsce dużym wyzwaniem, zwłaszcza przy nietypowych, innowacyjnych realizacjach. Jak wynika z raportu Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa z grudnia 2013 r., na rynku praktycznie nie przybywa specjalistów z tej branży. W minionym roku różnica pomiędzy osobami, które zostały przyjęte do Izby, a osobami, które ją opuściły, to zaledwie dodatkowych 29 członków. To za mało, by zaspokoić choćby mały procent rynkowych potrzeb. Co więcej, bardzo dużą grupę stanowią w izbie osoby w wieku przedemerytalnym, które niedługo zakończą pracę zawodową.

Największe luki na rynku obserwujemy w takich specjalizacjach jak kolejowa, elektryczna, teletechniczna, sanitarna czy hydroinżynieryjna – podkreśla Katarzyna Skorupka-Podziewska. - Warto dodać, że w trakcie procesu rekrutacyjnego, równie ważne jak doświadczenie, są dla nas umiejętności interpersonalne kandydata, podejście do bezpieczeństwa na budowie oraz utożsamianie się z wartościami naszej firmy. Rekrutacja to jednak początek drogi. Naszą politykę personalną prowadzimy bardzo świadomie – przyciągamy do firmy właściwe osoby, ale stosujemy też wiele narzędzi, by je później utrzymać.

Obecnie Skanska zatrudnia w Polsce 7 tysięcy osób. Jesteśmy atrakcyjnym pracodawcą zarówno dla specjalistów z wieloletnim doświadczeniem, którzy szukają stabilnego, bezpiecznego i profesjonalnego środowiska pracy, chcą się w Skanska rozwijać i realizować ciekawe projekty, jak również dla młodych ludzi, którzy chcieliby pod okiem fachowców rozwijać swoje umiejętności i karierę - dodaje Skorupka-Podziewska. Profesjonaliści doceniają Skanska za możliwości szkoleń i rozwoju, a także za standardy pracy i wartości, którymi firma kieruje się w codziennej pracy. Z kolei studenci wysoko cenią przyjazną atmosferę i liderów pomagających w rozwoju osobistym.

Pozycję Skanska jako pracodawcy potwierdzają wyniki rankingów, w których Grupa od kilku lat zajmuje nieprzerwanie czołowe miejsca: „Firma dla Inżyniera” czy „Idealny Pracodawca” wśród studentów w branży Inżynieria, przyznany Skanska w maju 2014 r. piąty raz z rzędu w rankingu organizowanym przez firmę doradczą Universum.

Rozwój Skanska w Polsce przyspiesza, a jej spółki planują kolejne inwestycje. Możemy się więc spodziewać dalszych intensywnych działań rekrutacyjnych w kolejnych latach.