c

Pierwszy odcinek Zachodniej Obwodnicy Poznania otwarty

Press release 29.11.2011 11:00 CET

Kierowcy mogą już korzystać z nowo wybudowanego odcinka Zachodniej Obwodnicy Poznania od węzła Swadzim nad drogą krajową nr 92, przez węzeł Zakrzewo nad drogą wojewódzką nr 307 do węzła Dąbrówka. Oddany odcinek to ponad 8 km dwujezdniowej drogi ekspresowej z pasem awaryjnym. Trasa ta przejmie większość tranzytu, zwłaszcza z zachodniej części Poznania.

ZOP

Projekt realizowany jest przez konsorcjum Skanska i Intercor na zlecenie poznańskiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Nadzór nad inwestycją sprawował Lafrentz Polska. Wartość kontraktu to ponad 400 mln zł netto, z czego wartość robót drogowych wraz z infrastrukturą wyniosła 290 mln zł, a prac mostowych 120 mln zł. Budowa Zachodniej Obwodnicy Poznania w całości finansowana była z budżetu państwa.

Umowę na budowę I etapu budowy Zachodniej Obwodnicy Poznania na ponad 14-kilometrowym odcinku od Złotkowa do autostrady A2 podpisaliśmy w lipcu 2009 r. Na odcinku tym wybudowaliśmy 4 węzły: „Swadzim”, „Zakrzewo”, „Dąbrówka”, „Głuchowo” oraz 17 obiektów mostowych. Wzdłuż trasy powstały 2 miejsca obsługi podróżnych: MOP „Swadzim” i MOP „Palędzie”. Nowo powstała droga to dwujezdniowa arteria. Każda jezdnia ma szerokość 10 m, dwa pasy ruchu po 3,5 m szerokości z opaskami 0,5 m i pasem awaryjnym o szerokości 2,5 m.

Dziś oddajemy do użytku odcinek od Swadzimia do Dąbrówki – mówi Jakub Budziałowski, Menedżer Projektu, Skanska. – Do wykonania omawianych prac wykorzystaliśmy m.in. 2 mln m sześc. piasku, 320 tys. ton kruszyw, 300 tys. mieszanek asfaltowych, ponad 15 tys. ton stali i 35 tys. m sześc. betonu konstrukcyjnego. W szczycie prac średnia liczba osób zatrudnionych na budowie wynosiła ponad 600 pracowników.

Aktualnie na projekcie trwają prace polegające na usunięciu kolizji energetycznych. Przekładamy słupy wysokiego napięcia, co pozwoli nam na dokończenie budowy pierwszego etapu Zachodniej Obwodnicy Poznania - mówi Tomasz Antkowski, Kierownik Budowy, Skanska. - Roboty, na które nie miały wpływu kolizje energetyczne, wykonaliśmy w umownym terminie.

W połowie grudnia br. Skanska odda także do użytku przebudowany do dwujezdniowej trasy odcinek drogi wojewódzkiej nr 307 od Poznania do Buku, która węzłem Zakrzewo połączy się z obwodnicą. 

Cały odcinek Zachodniej Obwodnicy Poznania Etap I planujemy oddać przed EURO 2012.

Pobierz