c

Droga z Zielonki do granicy Warszawy zyska nowy wygląd

Press release 10.01.2014 14:40 CET

Za ponad 37 mln zł netto zostanie zrealizowana przebudowa fragmentu drogi wojewódzkiej nr 631 na odcinku od granicy węzła z projektowaną drogą ekspresową S-17 - tzw. „Węzeł Zielonka" do granicy miasta Warszawa. Prace, na zlecenie Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, wykona Skanska.

Podpisanie umowy na przebudowę DW 631

W ramach kontaktu Skanska rozbuduje drogę wojewódzką nr 631 relacji Nowy Dwór Mazowiecki - Zegrze - Nieporęt - Marki – Warszawa na ponad dwukilometrowym odcinku: od granicy węzła z projektowaną drogą ekspresową S-17 - tzw. „Węzeł Zielonka" do granicy miasta Warszawa.
Firma zajmie się także przebudową skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 634 na odcinku ok. 600 metrów (teren miasta Zielonki i Ząbek). Przebudowa drogi potrwa 18 miesięcy.

Zakres prac obejmie rozbudowę drogi z jednojezdniowej do dwujezdniowej. Na całym odcinku powstanie także chodnik, ścieżka rowerowa i oświetlenie uliczne. Przedsięwzięcie przewiduje również wykonanie włączeń dróg gminnych, budowę zjazdów indywidualnych na posesje i poboczy. Skanska wybuduje także system kanalizacji deszczowej, nowe rowy bezodpływowe oraz przebuduje przepust w dostosowaniu do projektowanej geometrii drogi. Na skrzyżowaniu z ulicą Szwoleżerów wykona sygnalizację świetlną. Firma zajmie się ponadto pracami sieci elektroenergetycznej, teletechnicznej i gazowej.

- W ciągu doby trasą tą przejeżdża średnio 27 tys. pojazdów. Realizacja tej inwestycji nie tylko poprawi jakość drogi i ułatwi podróżowanie z uwagi na poszerzenie do dwóch pasów ruchu - mówi Tomasz Kaliniak, Menadżer Projektu Skanska.
Aby zminimalizować wpływ inwestycji na środowisko, postawione zostaną ekrany akustyczne. Budowa przyczyni się także do poprawy widoczności i odwodnienia na drodze poprzez wycinkę dziko porastających pobocze i rowy drzew i krzewów - dodaje Tomasz Kaliniak.

Droga wojewódzka nr 631 przebiega w północnej części obszaru metropolitarnego Warszawy, a następnie kieruje się ku południowo-wschodnim dzielnicom stolicy. To arteria o długości ok. 45 km łącząca Warszawę i Nowy Dwór Mazowiecki (województwo mazowieckie). Droga biegnie przez miejscowości Ząbki, Zielonka, Marki, Wólka Radzymińska, Nieporęt, Zegrze Południowe, Wieliszew, Poniatów.
DW 631 na poszczególnych odcinkach pełni różne funkcje. Fragment między Nowym Dworem Mazowieckim a Zegrzem Południowym to przede wszystkim kręgosłup komunikacyjny całego obszaru ograniczonego Narwią i Wisłą; odcinek między Zegrzem Południowym a Warszawą to jedna z dróg wylotowych z Warszawy na północ i północny-wschód.