c

Skanska zamontowała konstrukcję łukową mostu w Gronkowie

Press release 19.04.2012 09:00 CET
Skanska zakończyła montaż stalowej konstrukcji łukowej mostu w Gronkowie w powiecie nowotarskim. Operacja montażu przy użyciu specjalnie sprowadzonego do tego celu dźwigu trwała dwa dni.
1

Budowę mostu na potoku Leśnica w Gronkowie Skanska rozpoczęła w czerwcu ubiegłego roku. Nowy most powstaje w ciągu drogi krajowej nr 49 na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Budowa zakończy się w sierpniu tego roku. Wartość inwestycji to ponad 11 mln zł.

Most łukowy

Budowa nowego mostu w Gronkowie była konieczna za względu na zły stan techniczny i niewystarczającą nośność istniejącej przeprawy przez potok Leśnica. Do czasu ukończenia nowego mostu, ruch odbywa się wahadłowo jedną jezdnią starego mostu, który został już częściowo rozebrany.

– Zakończyliśmy właśnie montaż konstrukcji stalowej łukowej nowego mostu – mówi Dariusz Migała, Dyrektor Zespołu Projektów, Skanska. – Teraz przystępujemy do spawania stalowych elementów konstrukcji, co potrwa około 2 tygodnie.

Most w Gronkowie będzie mieć formę tzw. łuku Langera o sztywnych pomostach wzmocnionych wiotkim łukiem z pionowymi wieszakami stalowymi. Będzie to most jednoprzęsłowy o rozpiętości 40 m.

Poza montażem konstrukcji łukowej, Skanska wykonała już m.in. fundamenty pod podpory nowego mostu, a także same przyczółki.

- Gotowa jest też betonowa płyta pomostu oraz nasyp drogowy po obu stronach mostu – dodaje Dariusz Migała. – Zakończyliśmy również przebudowę linii energetycznych.

Nowy most w sierpniu

Po zakończeniu prac związanych z budową mostu, nastąpi wyburzenie starej konstrukcji. Po obu stronach nowego mostu powstaną chodniki dla pieszych. Skanska wybuduje także 700 m nowej drogi, stanowiącej dojazd do mostu.

W ramach inwestycji wykonamy także elementy poprawiające bezpieczeństwo ruchu w rejonie mostu w Gronkowie. Będą to betonowe bariery energochłonne, ogrodzenia łańcuchowe oraz balustrady i poręcze. Przejścia dla pieszych będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez odpowiednie obniżenie krawężników.

Znaczenie dla regionu

Powstający most znajduje się na drodze krajowej między Nowym Targiem a Białką Tatrzańską. To ważny odcinek dla południa Polski. Droga ta prowadzi nie tylko do znanych ośrodków narciarskich i turystycznych, ale też do przejścia granicznego ze Słowacją w Jurgowie.