c

Skanska rozpoczyna budowę Atrium 1

Press release 22.12.2011 14:00 CET

Już wkrótce przy Rondzie ONZ w Warszawie, w ścisłym centrum biznesowym stolicy, powstanie najbardziej zielony budynek biurowy w Polsce – Atrium 1. Skanska Property Poland otrzymała właśnie pozwolenie na budowę obiektu, który został już precertyfikowany w systemie LEED na najwyższym, platynowym poziomie.

1

Zastosowanie pionierskich rozwiązań pozwoli zminimalizować wpływ budynku na środowisko naturalne i znacznie obniży koszty jego eksploatacji,
a jednocześnie zagwarantuje użytkownikom obiektu wysokiej jakości środowisko wewnętrzne. Całkowita powierzchnia najmu w tym piętnastokondygnacyjnym budynku klasy A wynosić będzie 18 000 m kw. Oddanie Atrium 1 do użytku planowane jest na przełomie 2013 i 2014 roku. Biurowiec został zaprojektowany przez Biuro Projektów Kazimierski i Ryba Sp.J., a generalnym wykonawcą będzie Skanska S.A.

 - Atrium 1 to wyjątkowy projekt. Będzie to najbardziej środowiskowo zaawansowany budynek Skanska Property Poland. Projekt ten doskonale obrazuje kierunek, w którym w Skanska podążamy, a więc ideał budynków samowystarczalnych, generujących tyle energii, ile same zużywają – powiedział Piotr Srokosz, Project Manager Skanska Property Poland, akredytowany ekspert ds. systemu certyfikacji środowiskowej LEED.

Podczas projektowania Atrium 1, które podobnie jak inne projekty Skanska otrzyma certyfikat LEED, zastosowano wyjątkowo ambitne zielone rozwiązania. Niektóre z nich to technologie pionierskie na polskim rynku nieruchomości biurowych, takie jak system geotermalnego chłodzenia i ogrzewania, który stosowany jest w zaledwie kliku biurowcach w Europie. Ciekawą cechą systemu jest brak pompy ciepła, co pozwala zaoszczędzić energię elektryczną.

W Atrium 1 wykorzystane zostaną również alternatywne źródła energii. Energia odnawialna będzie nie tylko doprowadzana do budynku, ale dodatkowo na fasadzie zielonego biurowca zainstalowane zostaną ogniwa fotowoltaiczne. Z kolei, podwójna fasada z zewnętrznymi żaluzjami będzie chronić Atrium 1 przed nadmiernym nagrzewaniem poprzez promienie słoneczne, a aby ograniczyć straty ciepła zimą, budynek posiadać będzie okna z potrójnymi szybami. Optymalizacji zużycia energii służyć będzie oświetlenie typu LED we wszystkich częściach wspólnych budynku oraz system daylight control dostosowujący natężenie oświetlenia do ilości światła dostającego się
z zewnątrz. Natomiast aby zmniejszyć zużycie wody pitnej, zastosowanie znajdą woda deszczowa oraz tzw. woda szara (powstała np. po umyciu rąk). Inne zielone rozwiązania, które przełożą się równocześnie na znaczne oszczędności dla przyszłych najemców, obejmą m.in. nawilżanie adiabatyczne, system klimatyzacji oparty na belkach chłodzących, punkty do ładowania aut elektrycznych czy zastosowanie materiałów z komponentami z recyklingu.

 - Jestem niezmiernie dumny z tego, że rozpoczynamy budowę biurowca, jakiego do tej pory w Polsce nie było. Cieszę się, że po raz kolejny to właśnie Skanska wyznacza nowe trendy w zielonym budownictwie biurowym. Jestem jednocześnie przekonany, że przed nami jeszcze wiele ambitnych projektów, które zdobędą uznanie na rynku – powiedział Waldemar Olbryk, prezes Skanska Property Poland.


Skanska Property Poland

Skanska Property Poland jest innowacyjnym deweloperem zielonych budynków biurowych, które tworzą przyjazne środowisko dla rozwoju biznesu. Firma działa w Polsce od 1997 roku. Jest częścią Grupy Skanska, światowego lidera w zakresie budownictwa i projektów deweloperskich. Projekty Skanska Property Poland to najwyższej jakości powierzchnie biurowe w doskonałych lokalizacjach, które zapewniają sukces i zadowolenie najemców. Zrealizowane inwestycje firmy to między innymi pierwsze w Polsce biurowce wyróżnione certyfikatem EU GreenBuilding: Deloitte House i Marynarska Point w Warszawie oraz Grunwaldzki Center we Wrocławiu. Wszystkie inwestycje biurowe Skanska Property Poland są poddawane certyfikacji zarówno
 w systemie LEED, który gwarantuje ich zgodność z zasadami zrównoważonego budownictwa, optymalne zużycie energii oraz przyjazne środowisko pracy, a także w systemie EU GreenBuilding.

Grupa Skanska

Skanska jest jednym z wiodących, międzynarodowych przedsiębiorstw z branży budownictwa i inżynierii. Posiada doświadczenie w budowie i rozwoju projektów komercyjnych, mieszkaniowych, infrastrukturalnych oraz projektów z zakresu partnerstwa publiczno-prywatnego. Czerpiąc z globalnej wiedzy w zakresie zielonego budownictwa, Skanska pragnie być głównym partnerem przy realizacji zrównoważonych inwestycji. Grupa zatrudnia obecnie 52 000 pracowników w wybranych krajach w Europie, Stanach Zjednoczonych i Ameryce Łacińskiej. Jej siedziba mieści się w Sztokholmie w Szwecji. Firma jest notowana na Sztokholmskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Wartość przychodów firmy Skanska w 2010 roku wyniosła 122 miliardy koron szwedzkich (13,6 miliarda euro).

Pobierz