c

Księży Młyn zyskał nowe oblicze

Press release 31.01.2014 16:10 CET

Zgodnie z terminem zawartym w umowie zakończyła się modernizacja budynków łódzkiej Fabryki Sztuki. Obiekt znajduje się na Księżym Młynie - terenie dawnego kompleksu Zakładów Włókienniczych Scheiblera. Wartość prac wykonanych przez Skanska prac wyniosła ok. 22 mln netto.

Fabryka Sztuki w Łodzi

Zrewitalizowane i rozbudowane łódzkie obiekty pofabryczne przy ul. Tymienieckiego 3 przygotowano dla celów projektu ART_INKUBATOR, realizowanego przez Fabrykę Sztuki. Będzie to między innymi centrum dla młodych przedsiębiorców z branży kreatywnej. Znajdą się tu galerie, sklepiki, sale wystawiennicze, świadczone będą usługi doradcze, szkoleniowe i biurowe dla przedsiębiorstw z branży kreatywnej i przedsięwzięć kulturalnych.


Fabryka Sztuki na Księżym Młynie
W zakresie przebudowanego kompleksu znalazły się trzy budynki pofabryczne, stanowiące pierwotnie przestrzenie magazynowe dawnej wykańczalni Zakładów Włókienniczych Karola Wilhelma Scheiblera. Są one częścią zabytkowej zabudowy fabryczno-mieszkalnej Księży Młyn. Zostały wzniesione w XIX i na początku XX wieku. W części obiektów zachowały się oryginalne wnętrza i wyposażenie. W ostatnich latach w budynkach tych organizowane były wydarzenia artystyczne.

W ramach realizowanego kontraktu Skanska przebudowała obiekty i dostosowała je do nowych funkcji. W odnowionych wnętrzach znalazły się sale wielofunkcyjne (w tym jedna muzyczna), przestrzeń ekspozycyjna z antresolą, galerie, pracownie artystyczne (m.in. filmowa i fotograficzna) oraz sale konferencyjno-szkoleniowe - mówi Łukasz Górecki, Kierownik Budowy Skanska.
- Wykonane zostały również miejsca na zaplecze gastronomiczne, biura oraz zaplecza obsługi technicznej i ekspozycyjnej całego obiektu - dodaje Łukasz Górecki.

Skanska wykonała roboty rozbiórkowe i budowlane oraz prace konserwatorskie i renowacyjne w zakresie murów, elementów stalowych i żeliwnych, ślusarki okiennej i drzwiowej. Zamontowane zostały także instalacje energetyczne, teletechniczne, wodno-kanalizacyjne, wentylacja i klimatyzacja oraz ogrzewanie. Kontrakt obejmował też prace porządkowe i zagospodarowanie terenu wokół budynków.
Inwestorem była Fabryka Sztuki w Łodzi.

Inwestycja z pewnością przyczyni się do wzbogacenia struktury funkcjonalnej rewitalizowanego kompleksu Księżego Młyna, a także do rozwoju miasta i regionu.

Fabryka Sztuki w Łodzi
To instytucja kulturalna, która powstała 1 stycznia 2007 r. Stworzyły ją wspólnie Łódź Art Center, Stowarzyszenie Teatralne Chorea i Urząd Miasta Łodzi. Celem działalności Fabryki Sztuki jest edukacja i rozwój różnych dziedzin twórczości kulturalnej - od muzyki i tańca, poprzez film i teatr, po prezentację najnowszych dokonań sztuk wizualnych.