c

Most w Bziance uroczyście oddany do użytku

Press release 24.10.2014 11:00 CET

Z ulgą odetchnęli kierowcy, którzy od marca br. korzystali z objazdów związanych z przebudową mostu w Bziance. Otwarcie nowej przeprawy zakończyło utrudnienia na drodze wojewódzkiej nr 887 Brzozów – Daliowa. Inwestycję zrealizowała Skanska na zlecenie Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie. Wartość prac to ponad 4 mln zł.

Most w Bziance

Zgodnie z planem
Prace rozpoczęły się w lutym 2014 roku, zaraz po podpisaniu umowy z Podkarpackim Zarządem Dróg Wojewódzkich. W marcu wprowadzono tymczasowe objazdy oraz wyburzono istniejący stary most żelbetowy. Następnie wykonano fundamenty oraz konstrukcję nośną mostu, którą stanowią 4 stalowe dźwigary zespolone z żelbetową płytą.  - Inwestycja nie należała do najłatwiejszych, bowiem po intensywnych opadach deszczu plac budowy był kilkakrotnie zalewany przez rzekę Wisłok. Mimo tego wszystkie roboty zostały wykonane w terminie – informuje Menadżer Projektu Skanska Mirosław Gucwa.

Komfort i bezpieczeństwo
Nowy most w niczym nie przypomina starego. Jest szerszy, dłuższy i bardziej bezpieczny. Zwiększona nośność mostu – z 30 do 50 ton – klasyfikuje obiekt w najwyższej klasie nośności. 7-metrowa jezdnia została wyposażona w obustronne chodniki o szerokości 1,5 metra każdy oraz balustrady i bariery ochronne. - Poszerzona jezdnia oraz nowo wybudowane chodniki dla pieszych zwiększą przestrzeń drogi, a wzmocniona, bardziej odporna na koleinowanie nawierzchnia znacząco wpłynie na poprawę bezpieczeństwa i komfortu ruchu wszystkich jego uczestników – informuje Ewa Sudoł-Sikora, Specjalista ds. Informacji Publicznej z Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Inwestycja obejmowała nie tylko budowę nowego obiektu, rozbiórkę starego mostu oraz przebudowę dojazdów w jego obrębie. Wykonano również system odwodnienia, a brzegi i dno rzeki zostały odcinkowo umocnione.

 

Pobierz