
Centrum Kształcenia Ustawicznego Uniwersytetu Ekonomicznego powstaje przy ul. Kamiennej na terenie kampusu. Będzie integralną częścią istniejącego już kompleksu. Inwestycja zlokalizowana jest w bliskim sąsiedztwie budynków uniwersyteckich.
Zgodnie z harmonogramem
Prace toczą się zgodnie z harmonogramem – mówi Ryszard Piekarz, Kierownik Budowy, Skanska. – Obecnie prowadzimy roboty wykończeniowe wewnątrz budynku. Do wykonania zostały sufity podwieszane, położenie płytek i wykładzin, malowanie oraz biały montaż. Jednocześnie prowadzimy prace przy elewacji oraz zagospodarowaniu terenów zewnętrznych. Obiekt planujemy przekazać Inwestorowi pod koniec września - jeszcze przed inauguracją nowego roku akademickiego.
Wyzwania
Największym wyzwaniem na tym projekcie było wykonanie schodkowej płyty Sali audytoryjnej, którą betonowaliśmy bez przerw roboczych przez 12 godzin – mówi Ryszard Piekarz. - Nad salą audytoryjną zamontowaliśmy dźwigary ze świerkowego drewna klejonego o rozpiętości aż 21 m. Ciekawym elementem na tej budowie było również wykonanie reprezentacyjnej klatki ze schodami zabiegowymi na planie elipsy.
Rozwiązania architektoniczne
Budowany przez Skanska obiekt ma 16 metrów wysokości, 3 kondygnacje nadziemne i jedną podziemną, z przeznaczeniem na garaż na 53 samochody. Budynek jest prostą bryłą z pionowym podziałem okien. Wejście główne zaakcentowane zostało szklaną fasadą, która połączona będzie ze ścianą w mocnym czerwonym kolorze.
Parter budynku dydaktycznego jest dostępny z poziomu terenu poprzez hol wejściowy z windą i schodami. Pomieszczenia użytkowe znajdują się bowiem 2,60 m powyżej poziomu terenu. Na parterze powstaje sala konferencyjna na 100 osób z możliwością podziału na dwie mniejsze. Parter zajmą też pomieszczenia administracyjne, pokoje nauczycielskie, klubokawiarnia z wyjściem na taras rekreacyjny, który może być letnim ogródkiem, szatnia oraz zaplecze sanitarne i techniczne obsługi budynku.
W części centralnej powstała otwarta reprezentacyjna klatka schodowa ze świetlikiem dachowym, który pośrednio doświetla przestrzenie komunikacyjne.
Na pierwszym i drugim piętrze budynku dydaktycznego powstaje łącznie 18 sal dydaktycznych dla 49 osób każda, zaplecze sanitarne i techniczne. Nad budynkiem dydaktycznym docelowo powstanie zielony dach z zielenią ekstensywną na stropie żelbetowym. Budynek został tak zaprojektowany, aby zapewnić osobom niepełnosprawnym niezbędne warunki do bezproblemowego korzystania z jego pomieszczeń.
Jest tonasza kolejna realizacja Skanska dla Uniwersytetu. W 2001 roku zakończyliśmy budowę budynku plombowego oraz modernizację na cele dydaktyczne hali technologicznej dla tego inwestora.