c

Zbudujemy halę widowiskowo-sportową w Koszalinie

Press release 21.09.2009 00:00 CET

Skanska podpisała kontrakt na budowę hali widowiskowo – sportowej przy ul. Śniadeckich w Koszalinie. Inwestycja będzie kosztowała 34,8 mln zł brutto. Prace ruszą pod koniec września, a ich zakończenie planowane jest na czerwiec 2012 roku. Inwestorem zadania jest Politechnika Koszalińska.

Obiekt, który powstanie na terenie kampusu akademickiego, będzie miał 17 m wysokości, a jego kubatura wyniesie niemal 100 tys. m sześc. Hala przeznaczona będzie dla 3 tys. widzów. Wykonamy trybuny stałe dla 2242 osób, natomiast pięć dolnych rzędów stanowić będą trybuny rozkładane – teleskopowe dla 758 osób. Takie rozwiązanie pozwoli na zwiększenie - w zależności od potrzeb — ilości miejsc na widowni lub powierzchni boiska.

Na parterze hali znajdzie się główna arena sportowa o wymiarach 45 x 24 m z boiskiem (20 x 40 m) umożliwiającym rozgrywanie m.in. międzynarodowych meczów piłki ręcznej, a także sale treningowe, sanitariaty, szatnie i mała gastronomia.

Na pierwszym i drugim piętrze zaprojektowano m.in. siłownię, salę fitness, jacuzzi, saunę, salę bilardową i do tenisa stołowego, a także salę konferencyjną z zapleczem i pomieszczeniami dla dziennikarzy. Obiekt będzie w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przed halą zbudujemy parking na prawie 300 miejsc.

Dźwigar o dużej rozpiętości Hala będzie obiektem o atrakcyjnej architekturze. Interesującym punktem konstrukcji będą wyeksponowane elementy nośne dachu, czyli przestrzenne dźwigary stalowe o rozpiętości 60 m. Zostały one zaprojektowane przez prof. dr inż. Jana Filipkowskiego z Politechniki Koszalińskiej, który projektował także zadaszenie amfiteatru w Koszalinie o rozpiętości 100 m.

Obiekt dla Politechniki i miasta - Politechnika Koszalińska nie posiada obecnie własnego obiektu, który zapewniałby studentom odpowiednią powierzchnię do rozgrywek sportowych. Miasto nie ma natomiast obiektu, w którym można byłoby organizować imprezy masowe. Dlatego hala, którą wybudujemy, pozwoli zaspokoić potrzeby zarówno uczelni, jak i miasta Koszalin – mówi Zbyszko Kapłon, Menedżer Projektu, Skanska.

Hala wraz zapleczami umożliwi organizację zajęć wychowania fizycznego dla studentów oraz treningów i rozgrywek uczelnianych i miejskich sekcji sportowych. Będą się w niej także mogły odbywać koncerty, targi i wystawy. W Kołobrzegu ruszają natomiast prace przy budowie Regionalnego Centrum Sportu.