c

Zakończyliśmy budowę wieży kontroli ruchu lotniczego w Łodzi

Press release 11.01.2012 07:40 CET

Lotnisko Lublinek w Łodzi wzbogaciło się o nową wieżę kontroli ruchu lotniczego. Budowę nowoczesnego obiektu zakończyła Skanska. Wartość kontraktu wyniosła 12 mln zł brutto.

Wybudowany przez Skanska Ośrodek Kontroli Ruchu Lotniczego na lotnisku Lublinek w Łodzi składa się z dwukondygnacyjnej części biurowo - administracyjnej oraz pięciokondygnacyjnej wieży, w której znajdują się trzy poziomy: techniczny, socjalno - wypoczynkowy i operacyjny. Niska część budynku swoim kształtem przypomina dwa stykające się ze sobą prostokąty o jednospadowych dachach. Część wysoka to wieża, której trzon stanowi klatka schodowa oraz szyb windowy. Bryła całego budynku nawiązuje do dynamiki lotniska. Wyraźnie widać to w kształtowaniu się ścian bryły i różnych kątach nachylenia. Wspólna dla części niskiej i wysokiej ściana jest odchylona od pionu o kąt 85,5 stopni. Cały obiekt został pokryty siatką cięto-ciągnioną, mocowaną na podkonstrukcji odchylonej o 10 stopni od głównego trzonu wieży, co sprawia wrażenie pochyłości wieży i przesunięcia sali operacyjnej w kierunku pasa startowego.

Istniejące od 1925 roku lotnisko Lublinek posiada obecnie status międzynarodowego portu lotniczego i standardy nieodbiegające od pozostałych polskich portów regionalnych. Jest zdolne do obsługi m.in. samolotów typu Boeing 737, Boeing 767, Airbus 320 czy McDonnell Douglas MD-80. Lądują na nim również małe samoloty pasażerskie, sportowe i prywatne. Dwa terminale pasażerskie o przepustowości 450 pasażerów na rejs zapewniają wysoki standard obsługi ruchu krajowego i międzynarodowego. Lubinek posiada również terminal Cargo i realizuje usługi związane z lotniczym transportem towarowym. Nowa, znajdująca się w lepszej pozycji względem pasa, wieża kontroli lotów będzie ważnym elementem dalszego rozwoju tego lotniska.