c

Skanska ekologicznym liderem

Press release 06.10.2011 14:40 CET

Skanska została laureatem V edycji konkursu „Lider Eko-Inwestycji”. Firmę nagrodzono w kategorii Wykonawca za współrealizację projektu „Oczyszczanie ścieków na Żywiecczyźnie”.

1

Uroczysta gala rozdania nagród odbyła się 3 października w Toruniu. W imieniu Skanska nagrodę odebrał Menedżer Projektów Marek Kucwaj. Gala była częścią dwudniowej Konferencji Beneficjentów w formie warsztatów panelowych pod patronatem honorowym Komisji Ochrony Środowiska Senatu RP.

W ramach programu „Oczyszczania ścieków na Żywiecczyźnie” zakończyliśmy w tym roku budowę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej w gminie Żywiec. Trwają też prace końcowe w gminie Lipowa. Łączna wartość obu kontraktów realizowanych na zlecenie Związku Międzygminnego ds. Ekologii w Żywcu to ok. 130 mln zł.

Żywiecczyzna z czystszą wodą

„Oczyszczalnie ścieków na Żywiecczyźnie” to inicjatywa Związku Międzygminnego ds. Ekologii w Żywcu, której celem jest budowa sieci kanalizacyjnej i wodociągowej na terenie 11 gmin. Dzięki tej inwestycji ok. 95% mieszkańców uzyska dostęp do zbiorowej sieci kanalizacji sanitarnej, a ok. 55% będzie mogło korzystać ze zbiorowej sieci zaopatrzenia w wodę pitną. Zmniejszy to problem nielegalnego odprowadzania ścieków do wody, dzięki czemu tutejsze potoki górskie, rzeki oraz Jeziora Żywieckie i Międzybrodzkie staną się czystsze. Zostaną także ograniczone wydatki gospodarstw domowych na neutralizacje ścieków, polepszy się stan środowiska naturalnego, a region dostanie szansę na większy rozwój turystyki.

O konkursie

Organizatorem konkursu „Lider Eko-Inwestycji”, w którym nagrodzono Skanska, jest Polskie Stowarzyszenie Beneficjentów Funduszy Pomocowych. Konkurs promuje efektywną absorpcję środków unijnych w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki ekologicznej i inwestycji przyjaznych środowisku. Umożliwia też wymianę informacji pomiędzy samorządami a przedsiębiorstwami na temat efektywnych metod zarządzania środowiskiem i realizacji dyrektyw unijnych w zakresie środowiska naturalnego.