c

Kolejowe przejście graniczne w Siemianówce wkrótce będzie otwarte

Press release 18.12.2013 15:55 CET

W tym miesiącu zakończyły się prace związane z budową infrastruktury kolejowego przejścia granicznego w Siemianówce. Inwestycja znacząco przyczyni się do poprawy, istotnej dla regionu, kontroli transportów oraz rozwoju współpracy i handlu z Białorusią. Projekt na zamówienie Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego wykonała firma Skanska. Wartość kontraktu wyniosła 14,9 mln zł netto.

Download file

Budowa nowoczesnego kolejowego przejścia granicznego wpłynie przede wszystkim na poprawę skuteczności działania służb celnych – liczba odprawianych jednego dnia pociągów może wzrosnąć nawet o 100%. Z pewnością wzrośnie również szczelność granic oraz bezpieczeństwo mieszkańców okolicznych miejscowości.

Realizacja
-W ramach projektu opierającego się na współpracy polsko - szwajcarskiej wybudowaliśmy kompleks budynków, wraz
z otaczającymi je drogami wewnętrznymi, ciągami komunikacji pieszej oraz zielenią – mówi Grzegorz Pietrowski, Menadżer Projektu, Skanska. Realizacja inwestycji była podzielona na trzy etapy. Skanska odpowiadała za wykonanie I i III etapu. - Przedmiot naszej realizacji objął wykonanie budynków administracyjnych straży granicznej i i izby celnej, budynku kontroli fitosanitarnej i magazynowego izby celnej, a także budowę rampy rozładunkowo – rewizyjnej oraz zagospodarowanie terenu – wymienia Pietrowski. W ramach zadania Skanska odpowiadała także za wykonanie budynku garażowego, magazynu próbek materiałów niebezpiecznych oraz kojców dla psów. - Wszystkie budynki zrealizowaliśmy w technologii tradycyjnej , w tym wykonaliśmy murowane ściany nośne i działowe– mówi Krzysztof Chwieduk, Kierownik Budowy, Skanska.

Tradycyjna stylistyka budynków
Siemianówka jest niewielką miejscowością turystyczną położoną nad malowniczym jeziorem Siemianowskim, w bezpośrednim sąsiedztwie Puszczy Białowieskiej i terenów chronionych. Ze względu na charakter otoczenia inwestycji nowo wybudowane obiekty zostały tak zaprojektowane, aby zachować swoją tradycyjną stylistykę. Zabudowa nieprzekraczająca dwóch kondygnacji, dwuspadowy kształt dachu krytego blachodachówką  czy płytki klinkierowe na elewacjach powodują, że budynki zbytnio nie dominują nad naturalnym krajobrazem. Z drugiej strony, zastosowanie nowoczesnej
i trwałej elewacji z płyt HPL czy rozwiązań w warstwie wykończeniowej budynków doskonale koresponduje z zaawansowaną technologią, jaką posługiwać się będą przyszli użytkownicy – Straż Graniczna, Izba Celna
i Sanepid.

Instalacje sanitarne i elektryczne
W ramach realizacji projektu w pełni wykonano uzbrojenie terenu. 
- Z uwagi na jego ukształtowanie zastosowaliśmy rozwiązanie w postaci montażu przepompowni ścieków sanitarnych. Wody opadowe z dachów i parkingów trafiają teraz do modułów DRAINFIX TWIN, gdzie są magazynowane, a następnie rozsączane – wyjaśnia Krzysztof Chwieduk, Skanska. Ponadto wykonawca odpowiadał za wykonanie kotłowni olejowej o mocy 420 kW, w pełni zautomatyzowanej, która to obecnie zapewnia ciepło budynkom znajdującym się na terenie PG w Siemianówce. Obiekty zostały  standardowo wyposażone w wodę, kanalizację, c.o. c.t , wentylację mechaniczną i klimatyzację. - Dodatkowo, poza wykorzystaniem typowych systemów zabezpieczeń, do ochrony granic państwa zastosowano kamerę termowizyjną. Urządzenie zamontowano na wieży antenowej na wysokości ok. 50 m – mówi Grzegorz Pietrowski. Główną zaletą kamery jest widoczność w zupełnych ciemnościach, z dużych odległości i na dużych obszarach (detekcja dla człowieka i pojazdu wynosi odpowiednio nawet do 12,5 km i 19 km).


 

Pobierz