c

Nowe oblicze Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich

Press release 11.12.2013 15:24 CET

Plac zabaw, wioska harcerska, ścieżka zdrowia – o to wszystko i kilka innych atrakcji wkrótce wzbogaci się Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich. Obiekt przejdzie gruntowną modernizację, którą na zlecenie Urzędu Miasta Piekary Śląskie wykona Skanska. Dzięki inwestycji Kopiec Wyzwolenia stanie się prawdziwą turystyczną perełką w okolicy.

Kopiec Wyzwolenia

Zagospodarowanie terenu wokół Kopca i budowa infrastruktury okołoturystycznej będą kosztowały 2,3 mln zł brutto. Inwestycja zostanie zrealizowana do końca sierpnia 2014 roku.

Turystyczne atrakcje wokół Kopca

Prace budowalne, które wykona Skanska, mają na celu podniesienie atrakcyjności turystycznej Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich. Kopiec diametralnie się zmieni, a turystów mają  do niego przyciągnąć m.in.: ścieżka zdrowia z przystankami ćwiczebnymi oraz informacjami o nordic walking, stoły szachowe, miejsca do grillowania, zielony labirynt, siłownia na wolnym powietrzu i plac zabaw.

- Wybudujemy też wioskę harcerską – dodaje Marian Zastawny, Menadżer Projektu, Skanska. – Będzie to powierzchnia z ażurowej siatki, obsiana trawą, na której będzie można rozbić namioty.

Plac i ścieżki do remontu

W ramach inwestycji zleconej Skanska przez Urząd Miasta Piekary Śląskie, przebudowana zostanie zniszczona posadzka przedpola Kopca (placu o powierzchni prawie 7 tys. m²), parking i ścieżka rowerowa. Obecnie plac przed Kopcem wykonany jest z asfaltobetonu. Po przebudowie plac nabierze bardziej reprezentacyjnego charakteru dzięki kostce granitowej i brukowej w kilku kolorach.

- Wyremontujemy ponad 660 m nawierzchni ciągu pieszo-jezdnego od ulicy Wyzwolenia – mówi Marian Zastawny. – Remont przejdą też ścieżki na szczyt Kopca Wyzwolenia – będą przystosowane dla osób uprawiających nordic walking, a sam szczyt Kopca zostanie utwardzony.

Na szczycie powstanie punkt widokowy z lunetą. Skanska wymieni też istniejące maszty na nowe, wybuduje oświetlenia od ul. Jana Pawła II do ul. Wyzwolenia oraz oświetlenie terenu wokół Kopca, a także przebuduje znajdujący się pod Kopcem ołtarz.

Kopiec Wyzwolenia

Kopiec Wyzwolenie usypano w Piekarach Śląskich w latach 1932-1937 dla upamiętnienia 250. rocznicy przemarszu husarii polskiej króla Jana III Sobieskiego pod Wiedeń oraz 15. rocznicy przyłączenia Śląska do Polski. Kopiec stał się symbolem walki o polskość i walk powstańców śląskich. Obiekt jest jednym z najważniejszych symboli Piekar Śląskich i całego Śląska.
Kopiec jest najwyższym punktem w Piekarach Śląskich. Odbywają się tutaj m.in. obchody uroczystości państwowych i lokalnych, imprezy plenerowe (np. Noc Świętojańska, Parada Pojazdów Zabytkowych), pielgrzymki, pikniki militarne, rekonstrukcje historyczne, lekcje historii dla młodzieży.