c

Szkoła Muzyczna w Suwałkach już po remoncie

Press release 19.09.2012 09:00 CET

Zakończył się remont Państwowej Szkoły Muzycznej w Suwałkach. Inwestycja, zrealizowana w ciągu niespełna dwóch lat przez Skanska, otrzymała właśnie zgodę na użytkowanie.

szkoła muzyczna w Suwałkach

Dzięki realizacji tego projektu powierzchnia szkoły wzrosła niemal dwukrotnie. Budynek zyskał nowe wyposażenie, akustyczne sale i nowoczesną salę koncertową z widownią na 300 miejsc.

W ramach inwestycji Skanska zmodernizowała budynek szkoły i wykonała gruntowną przebudowę i rozbudowę jej północnego i południowego skrzydła. Projekt uwzględniał także budowę nowych sal dydaktycznych i pracowni. W jednej z nich znajdą się nowe organy piszczałkowe, specjalnie sprowadzane z Niemiec.

- Na uwagę zasługuje nowoczesna sala koncertowa - mówi Krzysztof Biały, Kierownik Budowy, Skanska. – Została ona wyposażona w specjalnie zaprojektowany system akustyczny, który zapewni wspaniałą słyszalność w sali i wytłumienie dźwięków na zewnątrz budynku. Technologia budowy sal dostosowana została do konkretnych instrumentów, na których będą pracować uczniowie. Sale są budowane według technologii „pudełko w pudełku”. Poza normalnymi ścianami wykonaliśmy dodatkowe ściany, podwójnie wzbogacone o ustroje akustyczne, które odpowiednio wyciszają dźwięki na zewnątrz.

- Nowa szkoła muzyczna została wyposażona w System Alarmu Pożarowego (SAP), kontrolę dostępu, system alarmu antywłamaniowego i monitoring. Materiały zastosowane do wykonania wystroju wnętrza szkoły mają certyfikaty na niepalność lub trudnozapalność - dodaje Krzysztof Biały.

Państwowa Szkoła Muzyczna otrzymała ciekawą architektonicznie elewację.  Budynek został wzbogacony o nietypową konstrukcję, z licznymi „wyobleniami”. Na elewacji połączonych zostało kilka materiałów, tj. blachę aluminiową, tynk silikatowy w systemie BSO (bezspoinowy system ociepleń) oraz stałe żaluzje z drewna klejonego na kondygnacji parteru i 2. piętra, a także siatki elewacyjne na 1. piętrze.

Powierzchnia budynku wynosi około  5 tys. m kw., a kubatura 20 tys. m sześć. 

Rozbudowa szkoły muzycznej została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość projektu opiewała na 15 mln zł netto.

Szkoła z historią

Historia Państwowej Szkoły Muzycznej w Suwałkach sięga 1954 roku. Od 1990 r. szkoła była organizatorem konkursów fortepianowych, najpierw o zasięgu wojewódzkim, następnie makroregionalnym i wreszcie od 2004 r. - międzynarodowym.

Firma z doświadczeniem

Skanska posiada wieloletnie doświadczenie w budowie obiektów dla polskiego szkolnictwa. Zrealizowaliśmy inwestycje dla Politechniki Poznańskiej, Rzeszowskiej i Wrocławskiej oraz Uniwersytetów: Łódzkiego, Wrocławskiego, Olsztyńskiego, Zielonogórskiego, Rzeszowskiego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykonaliśmy prace wykończeniowe w Regionalnej Bibliotece Akademickiej Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. W pobliżu stolicy wybudowaliśmy także pierwszą zieloną szkołę amerykańską w Konstancinie.

Aktualnie budujemy Centrum Edukacji Nauk Interdyscyplinarnych dla Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Bibliotekę Główną Uniwersytetu Wrocławskiego, Wydział Biologii Molekularnej i Budynek Dydaktyczno-Naukowy Wydziału Chemii dla Uniwersytetu Łódzkiego. W Łodzi budujemy Centrum Dydaktyczne Akademii Medycznej, a w Poznaniu akademik dla Uniwersytetu Medycznego. Dla innej poznańskiej uczelni – Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza - wykonujemy remont akademika.