c

Na budowie obiektów uniwersyteckich w Kielcach zawisła wiecha

Press release 29.11.2010 00:00 CET

Na budowie Biblioteki Głównej i Centrum Języków Obcych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach zawisła wiecha oznaczająca osiągnięcie najwyższego punktu konstrukcyjnego. Inwestycję, o wartości 44 mln zł brutto, realizuje Skanska.

Wiecha na budowie w Kielcach

Biblioteka Główna będzie mieć 4 kondygnacje, powierzchnię 7,3 tys. m kw. i kubaturę 36,5 tys. m sześc. Głównym elementem budynku będzie 2-kondygnacyjna czytelnia główna ze szklanym świetlikiem z systemem rozproszenia światła i wentylacji. Uniwersyteckie Centrum Danych, zlokalizowane na III piętrze Biblioteki, zajmuje około 10% powierzchni budynku i będzie wyposażone w jedno z najnowocześniejszych w Polsce systemów Data Center. Powoli to na niemal całkowitą automatyzację wypożyczania książek.

Budynek Centrum Języków Obcych będzie miał powierzchnię 5,3 tys. m kw. i kubaturę 23,3 tys. m sześc. W jego salach dydaktycznych zamontujemy m.in. system zaciemniania umożliwiający wykorzystanie technik multimedialnych, tablice interaktywne połączone z siecią strukturalną oraz system tłumaczeń symultanicznych. Laboratoria językowe będą posiadać system elektroniczny do interaktywnej nauki języka.

Prace budowlane rozpoczęły się w kwietniu br. W ciągu pół roku wykonaliśmy montaż konstrukcji oraz roboty żelbetowe z użyciem 7,2 tys. m sześc. betonu. Rozprowadzone zostały kanały wentylacyjne i klimatyzacyjne. W obu obiektach rozpoczęliśmy także montaż instalacji rurowych.

Dużym wyzwaniem jest skomplikowana konstrukcja bryły Biblioteki – mówi Jacek Ożarowski, Kierownik Budowy. – Całość konstrukcji była wylewana na mokro. Towarzyszyły temu niekorzystne warunki pogodowe – ulewy na etapie robót ziemnych oraz rekordowe upały na etapie robót żelbetowych stanu surowego parteru. Dzięki doświadczeniu i zaangażowaniu zespołu oraz dobrej współpracy z Inwestorem wszystkie prace realizujemy zgodnie z harmonogramem.

Aktualnie na budowie trwa montaż elewacji i okien oraz roboty związane z pokryciem dachu i ścianami działowymi. Ten etap prac powinniśmy zakończyć jeszcze w 2010 roku.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013.