c

Rusza kolejny etap przebudowy ul. Jaworzyńskiej

Press release 20.01.2015 08:00 CET

Nowa nawierzchnia, kilka kilometrów chodników i ścieżek rowerowych, ronda, zatoki autobusowe, a całość oświetlona przez 180 latarni – tak będzie wyglądać ulica Jaworzyńska po zakończeniu inwestycji. I etap inwestycji dobiegł końca. Rusza przebudowa kolejnego odcinka jednej z głównych arterii miasta. Wartość kontraktu wyniesie niemal 42 mln zł netto. Inwestorem jest Urząd Miasta Legnica, generalnym wykonawcą firma Skanska.

Umowa na przebudowę ul. Jaworzyńskiej została podpisana pod koniec lutego 2014 r. W lipcu ubiegłego roku zakończony został I etap inwestycji , który obejmował przebudowę skrzyżowania ul. Jaworzyńskiej z ulicami: Muzealną, Skarbka, Gwarną do wysokości ul. Szkolnej. Dobiegają końca również prace na odcinku ul. Grabskiego wraz ze skrzyżowaniem z ul. Jaworzyńską.

- W ramach zrealizowanego zakresu wykonaliśmy ok. 4 600 m2 nawierzchni jezdni z betonu asfaltowego, (300 m drogi wraz ze skrzyżowaniem ul. Jaworzyńskiej z ul. Skarbka) oraz ok. 1 800 m2 nawierzchni jezdni z kostki granitowej - 2 jezdnie po 200 m – mówi Michał Kubów, Menadżer Projektu, Skanska. - Ponadto, powstały dwie zatoki autobusowe, około pół kilometra ścieżek rowerowych i ponad kilometr chodników.

W ramach oświetlenia ułożyliśmy do tej pory ponad 6 000 m kabla, ustawiliśmy 40 latarni. Ułożyliśmy 3 600 mb kabla nn i śn., wykonaliśmy 270 m kanału technologicznego i 380 m sieci LEGMAN, ułożyliśmy również ok. 5 600 mb sieci teletechnicznych TP, VECTRA, DIALOG. Inwestycja obejmuje również duży zakres robót kanalizacyjnych. Do tej pory wykonaliśmy już niemal 1 200 m sieci kanalizacji wodociągowej, deszczowej i gazociągu, wybudowaliśmy 49 studni, 24 wpusty i przepompownię wód deszczowych.

Plany realizacyjne na 2015 r.
Rozpoczyna się kolejny etap przebudowy ul. Jaworzyńskiej. W tym roku roboty będą prowadzone na odcinkach:        

  • od ul. Szkolnej do ul. Grabskiego. Prace będą podzielone na 3 etapy:

- od ul. Szkolnej do skrzyżowania z ul. Andersa, rozpoczęcie prac od 26.01.2015 r., planowany czas realizacji - 25 tygodni,

- od skrzyżowania z ul. Andersa do wysokości Szkoły Podstawowej nr 10, rozpoczęcie prac planowane od 01.08.2015 r., planowany czas realizacji - 20 tygodni,

- od wysokości Szkoły Podstawowej nr 10 do ul. Grabskiego, rozpoczęcie prac od   26.01.2015 r., planowany czas realizacji – 25 tygodni.

 oraz

  • od ul. Boiskowej do ul. Borsuczej z podziałem na 2 etapy:

- od ul. Boiskowej do ul. Borsuczej, strona lewa, rozpoczęcie prac nastąpiło 15.11.2014 r.,  planowane rozpoczęcie prac - 01.05.2015 r., planowany czas realizacji - 12 tygodni,

- od ul. Boiskowej do ul. Borsuczej strona prawa, planowany czas realizacji - 20 tygodni.

W związku z planowanymi pracami 26 stycznia br. zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, które potrwają do końca grudnia 2015 r.

Objazdy zostaną poprowadzone w następujący sposób: do centrum – ulicami: Grabskiego, Złotoryjską i Muzealną, natomiast z centrum w kierunku obwodnicy – ulicami: Muzealną, Kościuszki i Grabskiego. Kierowców prosimy o zwrócenie uwagi na zmiany w organizacji ruchu na skrzyżowaniach. Przystanki autobusowe w kierunku centrum z ul. Jaworzyńskiej zostaną przeniesione na ulice Grabskiego i Wojska Polskiego, natomiast przystanki w kierunku obwodnicy - na ul. Kościuszki. Objazd dla samochodów ciężarowych zostaje bez zmian i jest poprowadzony ul. Zachodnią i Złotoryjską.

- Kierowców i mieszkańców okolic prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do oznakowania tymczasowego wprowadzonego na czas remontu – mówi Mariusz Szczepaniak, Kierownik Budowy, Skanska. - Dołożymy wszelkich starań, by prowadzone przez nas prace były dla Państwa jak najmniej odczuwalne. Po zakończeniu przebudowy standard jezdni ulegnie zdecydowanej poprawie, dzięki czemu zwiększy się bezpieczeństwo w tym rejonie.

Korzyści z inwestycji
Ta znacząca dla miasta inwestycja niesie za sobą wiele korzyści. Konstrukcja nawierzchni o odpowiedniej trwałości i nośności, a także ronda, przebudowane skrzyżowania, chodniki - wszystko to ma zapewnić płynność, komfort i bezpieczeństwo ruchu wszystkim użytkownikom. Dojazd z centrum Legnicy do obwodnicy DK 3 będzie zdecydowanie dogodniejszy. Dodatkowo, okoliczni mieszkańcy zyskają 3,5 km kanalizacji deszczowej. Ponadto, za sprawą wybudowanego kanału technologicznego szerokopasmowej sieci teleinformatycznej osoby zamieszkujące teren wzdłuż całej ul. Jaworzyńskiej będę mogły w każdej chwili, bardzo szybko podłączyć sie do Internetu.

- Prowadzony przez nas remont ul. Jaworzyńskiej to duża inwestycja - mówi Witold Nietubyć, Dyrektor Oddziału Inżynieryjnego, Skanska. - Na remontowanym odcinku wykonujemy jednocześnie prace z różnych branż, tj. roboty drogowe, kanalizację deszczową, sanitarną, techniczno -teleinformatyczną, sieć wodociągową, gazową i  ciepłowniczą, sygnalizację świetlną i oświetlenie drogowe. Wymaga to od nas planowania i koordynacji wszystkich robót na wysokim poziomie, a także codziennej dbałości, by prowadzone prace pogodzić z miejscowym ruchem samochodowym i pieszym.