c

Niemal 16 km drogi Wąbrzeźno – Kowalewo Pomorskie zostanie przebudowane

Press release 28.11.2013 00:00 CET

W kwietniu 2015 r. będzie można dojechać nową drogą z Wąbrzeźna do Kowalewa Pomorskiego. Przebudowę drogi powiatowej nr 1722C na zlecenie Powiatu Wąbrzeskiego zrealizuje firma Skanska. Wartość inwestycji wyniesie ponad 16,6 mln zł netto. Projekt będzie współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Rozwoju Regionalnego w Ramach Kujawsko – Pomorskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Download file

Droga powiatowa, które będzie remontowana, przebiega przez teren pięciu samorządów: powiatu golubsko-dobrzyńskiego, wąbrzeskiego, gminy Kowalewo Pomorskie, gminy Wąbrzeźno oraz miasta Wąbrzeźno. Jej stan od wielu lat był bardzo zły, ale już wkrótce zyska nowe oblicze. Na całym odcinku droga zostanie poszerzona do 6 m. Powstaną nowe chodniki - po obu stronach przy ul. Wolności do skrzyżowania  z ul. Pod Młynik i dalej po prawej stronie do ronda Toruńskiego, od ronda do przystanku PKS w Czystochlebiu – po prawej stronie od skrzyżowania dróg powiatowych w Zieleniu do skrzyżowania z drogą gruntową w Pływaczewie. Na całej długości remontowanej drogi zostanie wykonany profil z masy bitumicznej, na którym położona zostanie warstwa wiążąca o gr. 6  cm, a następnie ścieralna o gr. 5 cm.

Zadanie obejmuje również przebudowę przepustów pod drogą, wykonanie 1,1 km kanalizacji deszczowej w ulicy Wolności, na odcinku od ul. Kopernika do ul. Pod Młynik, przełożenie kostki kamiennej na ul. Wolności na długości ok. 800 mb, przebudowę sieci energetycznej, regulację poboczy, wymianę barier betonowych na bariery energochłonne, przebudowę skrzyżowań, a także uporządkowanie lokalizacji zatok i przystanków autobusowych.

Droga zostanie wyposażona w niezbędne urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego i organizacji ruchu.

W celu ochrony występujących na tym obszarze płazów i gadów powstaną dwa przepusty pod drogą.

- Przed nami realizacja długo wyczekiwanej przez mieszkańców inwestycji – mówi Rafał Cieszyński, Menadżer Projektu, Skanska. - Niemal 16 km drogi powiatowej na odcinku Wąbrzeźno-Kowalewo Pomorskie zyska nowy wygląd. Nowo wyremontowana droga będzie bezpieczniejsza dla kierowców i pieszych. Zwiększy się też komfort jazdy podróżujących.

Jeśli warunki pogodowe będą odpowiednie, pracę mogą ruszyć jeszcze w tym roku. Rozpoczną się od ul. Wolności w Wąbrzeźnie.

Materiały, które zostaną zużyte do remontu drogi:

  • 40 000 ton mieszanki mineralno – bitumicznej
  • 9000 mb krawężnika i opornika
  • 9900 mb obrzeża
  • 27 000 m2kostki betonowej

 

Pobierz