c

Rusza przebudowa ul. Okulickiego we Wrocławiu

Press release 06.02.2015 16:00 CET

Rusza przebudowa ul. Okulickiego na odcinku od ul. Przedwiośnie do ul. Odolanowskiej. Powstanie pętla autobusowa, kanalizacja deszczowa i sanitarna. Inwestycję na wrocławskim Zakrzowie realizuje Skanska na zlecenie spółki Wrocławskie Inwestycje. Wartość kontraktu wyniesie niemal 10 mln zł netto.  

Będzie bezpieczniej
- Zakończyliśmy fazę projektowania i w nocy z 6 na 7 lutego ruszą właściwe prace budowlane – mówi Marcin Kasprzyszak, Menadżer Projektu, Skanska. - Inwestycja obejmuje przebudowę ponad kilometra ul. Okulickiego na wrocławskim Zakrzowie, na odcinku od ul. Przedwiośnie do Odolanowskiej. Nowy asfalt, wyremontowane chodniki, ciąg pieszo-rowerowy, ścieżka rowerowa i sześć wysepek – azyli dla pieszych, które pomogą w pokonaniu ulicy z jednej strony na drugą – to wszystko zdecydowanie wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa w tym rejonie.

W ramach inwestycji zostanie przebudowane również skrzyżowanie ul. Okulickiego z ulicami Przedwiośnie i Bora – Komorowskiego (rejon przejazdu kolejowego). Ulica Księżycowa z uwagi na likwidację przejazdu przez pętlę autobusową zostanie poszerzona z 5,7 m do 6,5 m. W celu poprawy warunków ruchu dla wyjeżdżających z ul. Stoczniowej w ul. Okulickiego, Skanska wykona jednokierunkowy łącznik między ul. Księżycową a pętlą autobusową, ułatwiając mieszkańcom wyjazd z ul. Stoczniowej.
W rejonie istniejącej pętli autobusowej zostanie wybudowana nowa pętla z peronem, pięcioma wiatami i dziesięcioma miejscami postojowymi.
Znaczna część inwestycji będzie się toczyć pod ziemią. Skanska wybuduje kanalizację deszczową (niemal 1,2 km) wraz z wpustami deszczowymi i przykanalikami oraz odgałęzieniami do ulic Odolanowskiej, Archeologów, Odrodzenia Polski, Stoczniowej, Zatorskiej i Księżycowej. Na odcinkach kolidujących z projektowanym układem drogowym niektóre fragmenty istniejących sieci (m. in. wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i deszczowej,  elektroenergetycznych niskiego i średniego napięcia, teletechnicznych oraz gazowej) zostaną przebudowane. Budowa kanalizacji deszczowej i sanitarnej ma duże znaczenie dla rozbudowy i zasiedlanie tej części Wrocławia. Ponadto, w ramach inwestycji powstanie nowe oświetlenie drogowe wraz z zasilaniem.

Zmiany w organizacji ruchu
- W nocy z 6 na 7 lutego rozpoczynamy remont ulicy Okulickiego – mówi Bogusław Miś, Kierownik Budowy, Skanska. - Ulica zostanie zamknięta od skrzyżowania z ul. Przedwiośnie i przejazdu kolejowego do skrzyżowania z ul. Odolanowską. Będzie istniała możliwość przejazdu przez skrzyżowanie ul. Bora-Komorowskiego i Przedwiośnie oraz przez ul. Odolanowską. Proponowany objazd dla kierowców jadących do węzła Wrocław Psie Pole prowadzącego na Autostradową Obwodnicę Wrocławia prowadzi al. Jana III Sobieskiego, ul. Wrocławską przez Mirków.

Jednocześnie zapewniamy mieszkańców Zakrzowa, że dojazd ich do posesji będzie możliwy. Będziemy dokładać wszelkich starań, by prace prowadzone były w sposób jak najmniej uciążliwy dla mieszkańców.

Podczas realizacji inwestycji wykonamy m.in. ok. 7 tys. m sześc. prac ziemnych (wykopy i nasypy), 8 tys. m kw. warstwy ścieralnej  SMA, wbudujemy ponad 5 tys. ton kruszywa na podbudowy.