c

Akcja ratunkowa na budowie Kanału Raduni!

Press release 21.05.2015 14:45 CET

W poniedziałek, na realizowanym przez Skanska projekcie przebudowy Kanału Raduni miała miejsce akcja ratunkowa z udziałem Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP. Na szczęście wydarzenie było jedynie pokazem i stanowiło część programu Tygodnia Bezpieczeństwa realizowanego w dniach 18-24 maja na setkach budów całej Polski.

G:\Public\MATERIALY SKANSKA\Tydzień Bezpieczeństwa\TB 2015\Social media\Fotorelacja dzień II\4

Przebieg akcji ratunkowej
W poniedziałek, o godzinie 10.00 na projekcie przebudowy Kanału Raduni w Pruszczu Gdańskim zaaranżowano wypadek samochodowy, w którym pojazd poruszający się ul. Wojska Polskiego wpadł do kanału tuż przed skrzyżowaniem z ul. Raciborskiego. W rolę poszkodowanego kierowcy wcielił się jeden z pracowników Skanska. Akcję ratowniczą rozpoczęli pracownicy budowy, którzy zaraz po sprawdzeniu czynności życiowych poszkodowanych wezwali pomoc. Po kilku minutach na miejsce wypadku dotarły na sygnale dwa zastępy straży pożarnej, które niezwłocznie przystąpiły do uwolnienia poszkodowanych z pojazdu. Strażacy rozcięli samochód w celu wyciągnięcia rannych, po czym udzielili im pierwszej pomocy. Następnie przy użyciu ciężkiego sprzętu podjęto działania mające na celu wyciągnięcie pojazdu z kanału. Pracownicy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej przeprowadzili także szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Dzięki temu pracownicy budowy zyskali dodatkową wiedzę na temat tego, jak właściwie postępować w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia drugiego człowieka. Pokaz przebiegu akcji ratowniczej okazał się widowiskowy i przede wszystkim wyglądał bardzo realistycznie, co przyciągnęło liczne grono obserwatorów.

Tydzień Bezpieczeństwa 2015
W dniach 18 – 24 maja na setkach budów w całej Polsce odbywa się II edycja Tygodnia Bezpieczeństwa. To największe na polskim rynku przedsięwzięcie związane z bezpieczeństwem pracy. W tym roku hasłem przewodnim tej inicjatywy jest „Bezpieczeństwo – wspólna sprawa”. Organizatorem jest Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie - nieformalne zrzeszenie wiodących na polskim rynku firm generalnego wykonawstwa, zawiązane w 2010 roku, które za podstawowy cel postawiło sobie wyeliminowanie wypadków śmiertelnych na polskich budowach. Obecnie do Porozumienia należy 10 firm budowlanych: Bilfinger Infrastructure, Budimex, Erbud, Hochtief Polska, Mostostal Warszawa, Mota-Engil Central Europe, Polimex Mostostal, Skanska, Unibep oraz Warbud.

Działalność Porozumienia koncentruje się nie tylko na grupie sygnatariuszy, którzy zatrudniają łącznie ponad 20 tys. pracowników i realizują kontrakty na terenie całego kraju, ale także na licznej grupie podwykonawców, którzy stanowią do 70 proc. sił realizujących daną inwestycję.

Tydzień Bezpieczeństwa to akcja promująca bezpieczną pracę, skierowana do wszystkich pracowników budów sygnatariuszy, także podwykonawców. To już druga edycja tego wydarzenia. Ubiegłoroczny Tydzień Bezpieczeństwa okazał się sukcesem, przede wszystkim dzięki pomysłom organizatorów i zaangażowaniu uczestników.W aktywnościach na terenie budów sygnatariuszy Porozumienia wzięło udział ok. 40 tys. pracowników sił własnych i podwykonawców.

Przebudowa Kanału Raduni
Projekt obejmuje przebudowę 1,2 - kilometrowego odcinka kanału. Wykonawca inwestycji na realizację budowy o wartości ok. 14,9 mln zł netto ma czas do końca października. Prace prowadzone w ramach inwestycji polegają przede wszystkim na wykonaniu działań modernizacyjnych. Kanał zostanie umocniony materiałami żelbetonowymi i wykończony okładziną kamienną. W ramach projektu przeprowadzony zostanie także remont przyczółków istniejących 3 mostków i 5 kładek. Inwestycja obejmuje także wykonanie schodów z kostki brukowej na skarpie kanału oraz krawężników kamiennych. - Do tej pory udało nam się wykonać 70% zakresu robót kafarowych. Aktualnie rozpoczynamy kolejny etap prac – roboty żelbetonowe – komentuje Andrzej Zmuda, Kierownik Budowy, Skanska.

Celem realizacji projektu przebudowy Kanału Raduni jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, zabezpieczenie egzystencji i majątku mieszkańców, a także poprawa prowadzenia działalności gospodarczej. Przebudowa Kanału Raduni na terenie Pruszcza Gdańskiego Etap 2 km 11+573 do km 12+811, to zadanie realizowane w ramach projektu „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław” – Etap I – Powiat Gdański. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, lata 2007 -2013”.