c

Tydzień Bezpieczeństwa na budowie Kieleckiego Parku Technologicznego

Press release 20.05.2015 15:00 CET

W dniu 20 maja, na budowie Kieleckiego Parku Technologicznego przy ul. Olszewskiego 6, odbył się pokaz zabezpieczeń przed upadkiem z wysokości. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach II edycji Tygodnia Bezpieczeństwa, którego organizatorem jest Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie - nieformalne zrzeszenie wiodących na polskim rynku firm generalnego wykonawstwa.

Pokaz zabezpieczeń przed upadkiem z wysokości na budowie KPT


Bezpieczeństwo – wspólna sprawa
Podjęte w ramach pokazu działania miały na celu zwiększenie świadomości nt. bezpieczeństwa pracy wśród pracowników budowy KPT. Szczególną uwagę poświęciliśmy zabezpieczeniom prac na wysokości – komentuje Michał Wieteska, Specjalista ds. BHP, Skanska.

Podczas pokazu mówiliśmy nie tylko o zagrożeniach jakie może powodować nieprzestrzeganie zasad BHP, ale i o tym, jak postępować, żeby potencjalne zagrożenia zmniejszać. Zwróciliśmy uwagę na profilaktykę, poznaliśmy sposoby działania urządzeń do zabezpieczania przed upadkiem z wysokości – mówi Michał Wieteska.

Tydzień Bezpieczeństwa to akcja promująca bezpieczną pracę, skierowana do wszystkich pracowników zatrudnionych na naszych budowach, także podwykonawców. Zależy nam, aby budowy jakie realizujemy w województwie świętokrzyskim były bezpieczne, dlatego jeden z pokazów, w ramach tegorocznej edycji Tygodnia Bezpieczeństwa, zorganizowaliśmy na naszej kieleckiej inwestycji – mówi Mirosław Siepak, Dyrektor Oddziału Budownictwa Ogólnego w Katowicach, Skanska.

Pokaz przeprowadzony został przez firmę Alpinex. Na specjalne zaproszenie Skanska gośćmi spotkania byli podwykonawcy Skanska oraz lokalne media.

Tydzień Bezpieczeństwa
Organizowany przez sygnatariuszy Porozumienia Tydzień Bezpieczeństwa jest bardzo ważnym elementem krzewienia kultury bezpiecznej pracy w branży budowlanej. To największe na polskim rynku przedsięwzięcie związane z bezpieczeństwem pracy. W tym roku hasłem przewodnim tej inicjatywy jest „Bezpieczeństwo – wspólna sprawa”. 

Obecnie do Porozumienia należy 10 firm budowlanych: Bilfinger Infrastructure, Budimex, Erbud, Hochtief Polska, Mostostal Warszawa, Mota-Engil Central Europe, Polimex Mostostal, Skanska, Unibep oraz Warbud.

Działalność Porozumienia koncentruje się nie tylko na grupie sygnatariuszy, którzy zatrudniają łącznie ponad 20 tys. pracowników i realizują kontrakty na terenie całego kraju, ale także na licznej grupie podwykonawców, którzy stanowią do 70 proc. sił realizujących daną inwestycję.

W Grupie Skanska Tydzień Bezpieczeństwa organizowany jest w tym roku już po raz 11. W działaniach podejmowanych między 18 i 24 maja weźmie udział 58 tysięcy pracowników firmy na całym świecie oraz ponad 200 tysięcy podwykonawców, dostawców i partnerów biznesowych. To największa na świecie firmowa inicjatywa związana z bezpieczeństwem pracy.

O inwestycji
Przebudowa budynku Wyższej Szkoły Umiejętności w Kielcach, na potrzeby utworzenia Zespołu Inkubatorów Technologicznych Kieleckiego Parku Technologicznego, rozpoczęła się w kwietniu 2014 r. Po zakończeniu prac powierzchnia całkowita inwestycji będzie wynosiła 4 890 m kw, zaś kubatura 11 500 m sześc. Projekt o wartości niemal 17,7 mln zł netto Skanska realizuje na zlecenie Kieleckiego Parku Technologicznego. Zakres umowy obejmuje kompleksowy remont wraz ze zmianą konstrukcji całego budynku. 

- Obecnie trwają roboty wykończeniowe wewnątrz budynku oraz zagospodarowywanie terenu – komentuje Sławomir Gołąbek, Kierownik Budowy, Skanska. - Ostatnim etapem będzie wyposażenie obiektu – dodaje Kierownik Budowy.