c

Pełne technologii otwarcie PNT w Opolu

Press release 27.05.2015 13:00 CET

26 maja br. odbyło się oficjalne otwarcie siedziby Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu. Park zyskał budynek biurowy i budynek laboratoryjno-doświadczalny, którego wykonawcą była Skanska. Inwestycja o wartości 6,2 mln zł netto (7,6 mln zł brutto) będzie dedykowana firmom z dziedzin biotechnologii, chemii organicznej, automatyki, robotyki i mechatroniki.

PNT Opole

Uroczystość otwarcia PNT w Opolu zgromadziła blisko 300 gości. Wśród obecnych znaleźli się m.in. Arkadiusz Wiśniewski, Prezydent Miasta Opola, Andrzej Buła, Marszałek Województwa Opolskiego, Ryszard Wilczyński, Wojewoda Opolski, Jarosław Mamala, Prezes Zarządu PNT w Opolu, prof. Marek Tukiendorf, Rektor Politechniki Opolskiej oraz Tomasz Miłkowski, Dyrektor Oddziału Budownictwa Ogólnego we Wrocławiu i Barbara Gieruś–Świerczyńska, Menadżer Projektu, Skanska.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał zdalnie sterowany robot –SQ1 zaprojektowany przez dr. Andrzeja Błachowicza z firmy BlueSoft, jednego z najemców budynku Inkubatora Przedsiębiorczości w PNT. Organizatorzy zaplanowali także liczne atrakcje, które towarzyszyły  uroczystości, m.in.: pokazy dronów, wirtualny spacer po Parku, prezentacja MouseBox – pierwszego na świecie komputera w myszce oraz inauguracja Alei Gwiazd Biznesu w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu.

Laboratoria dla nowoczesnej nauki
Budynek laboratoryjno-doświadczalny, który w ramach Parku Naukowo–Technologicznego w Opolu wykonała Skanska, powstał w formule „zaprojektuj i wybuduj”. – Oznacza to, że w pierwszej kolejności wykonaliśmy projekt budynku laboratoryjno-doświadczalnego, następnie uzyskaliśmy wszelkie niezbędne do rozpoczęcia prac pozwolenia, po czym rozpoczęliśmy budowę – informuje Barbara Gieruś–Świerczyńska, Menadżer Projektu, Skanska.

Koncepcja Parku oraz projekt budynku laboratoryjno-doświadczalnego zostały wykonane przez ARCH-STUDIO Sp. z o.o. W nowoczesnym laboratorium będą prowadziły działalność i doświadczenia firmy zajmujące się m.in. biotechnologią, chemią organiczną, automatyką, robotyką i mechatroniką.

Funkcjonalny obiekt
Budynek laboratoryjno-doświadczalny składa się m.in. z hal produkcyjnych i pomieszczeń laboratoryjnych o łącznej powierzchni prawie 1,7 tys. m². – Wybudowaliśmy halę technologiczną z możliwością podziału na 4 niezależne moduły oraz pomieszczenia laboratoryjne i biurowe – tłumaczy Barbara Gieruś–Świerczyńska.

Dzisiejsza nauka wymaga nowoczesnego obiektu na miarę XXI wieku, dlatego też budynek laboratoryjno-doświadczalny, który powstał na terenie opolskiego PNT, został wyposażony m.in. w szerokopasmowy internet oraz system pełnej wentylacji mechanicznej i klimatyzacji. Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz wyposażony w parking zewnętrzny.

W ramach inwestycji Skanska wykonała także niezbędną infrastrukturę zewnętrzną obiektu (przyłącza i sieci) i zagospodarowała teren wokół budynku. Powstały wjazd, parking, plac manewrowy, chodniki, oświetlenie i elementy małej architektury.

Park Naukowo-Technologiczny w Opolu
Zrealizowany przez Skanska budynek laboratoryjno-doświadczalny jest pierwszym etapem budowy Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu. Celem obiektu jest działanie na rzecz rozwoju regionu opolskiego poprzez stwarzanie korzystnych warunków do rozwoju przedsiębiorczości, ze szczególnym uwzględnieniem sektora wysokich technologii. Docelowo PNT w Opolu ma być kompleksem złożonym z 5 budynków przeznaczonych dla nowych technologii i nauki. Będzie miejscem poszukiwania i wdrażania nowych rozwiązań technologicznych na styku nauki i biznesu.