c

3,5 km nowych torowisk w Zabrzu

Press release 14.07.2015 08:35 CET

18 lipca br. rozpoczną się prace modernizacyjne torowisk w Zabrzu. Inwestycję wzdłuż ulic Lutra, Brysza, Wolności i Bytomskiej na zlecenie Tramwajów Śląskich zrealizuje Skanska. Jest to część ogromnego projektu modernizacyjnego infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej.

Fot. Skanska

Pływająca szyna
Wartość realizowanego przez Skanska zadania to 25 mln zł brutto. Prace remontowe obejmą m.in. modernizację blisko 3,5 km torowisk. - Zostanie tutaj zastosowana nowoczesna technologia tzw. „szyny pływającej”, która pozwoli zmniejszyć hałas przejeżdżających tramwajów. Takie rozwiązania z powodzeniem zastosowaliśmy już na śląskich torowiskach – podkreśla Krzysztof Kamiński, Menadżer Projektu, Skanska. Poza tym prace obejmą także nawierzchnię przy torowisku oraz roboty kanalizacyjne i przebudowę gazociągu.

Uwaga – utrudnienia!
Od lipca do końca września br. potrwają utrudnienia związane z modernizowanymi odcinkami torowisk tramwajowych. Całkowicie wyłączone z ruchu kołowego zostaną ulice Lutra, Brysza i Plac Krakowski. Wyjątek będą stanowić pojazdy budowy. Możliwy będzie także dojazd do okolicznych posesji i placówek handlowo-usługowych.
Zamknięta zostanie ulica Wolności, na odcinku od skrzyżowania z ul. Średnią do rejonu wydzielonego torowiska przy Browarze. Przewidywane jest tutaj wprowadzenie jednego kierunku ruchu od skrzyżowania z ul. Stalmacha do rejonu Browaru. Ruch pojazdów od strony Katowic poprowadzony zostanie od ul. Wolności w al. Monte Cassino i dalej ulicami 3 Maja i Roosevelta.
W przypadku ul. Bytomskiej, modernizacja torowiska obejmie odcinki od ul. Młyńskiej do ul. Chrobrego i od ul. Drzymały do ul. Zamkowej. Prace będą tu prowadzone przy utrzymaniu ruchu dwukierunkowego i wahadłowym sterowaniu ruchem przy zastosowaniu sygnalizacji świetlnej.

Z uwagi na napięty harmonogram prac remonty w ciągu ww. ulic będą prowadzone równocześnie. - O szczegółach objazdów poinformujemy niezwłocznie po otrzymaniu zatwierdzonego projektu tymczasowej organizacji ruchu. Kierowców i pieszych prosimy o szczególną ostrożność w tych rejonach. Dołożymy wszelkich starań, aby niedogodności związane z tymi pracami były dla użytkowników dróg jak najmniej odczuwalne – informuje Ryszard Złotorowicz, Kierownik Budowy, Skanska.

Modernizacja na skalę Aglomeracji
Modernizacja torowisk tramwajowych na terenie Zabrza jest częścią ogromnego projektu realizowanego przez Tramwaje Śląskie pn. „Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą – etap II”. Projekt ten jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Dzięki projektowi modernizacji torowisk w Aglomeracji zwiększy się komfort podróży i bezpieczeństwo pasażerów korzystających z komunikacji tramwajowej, która stanie się sprawniejsza i bardziej niezawodna. - W tym roku kontynuujemy roboty w obrębie infrastruktury torowo – sieciowej. Wszystkie działania, prowadzone są z uwzględnieniem nowoczesnych technologii umożliwiających osiągnięcie jak najlepszych efektów proekologicznych związanych z ograniczeniem energii wibroakustycznej do otoczenia – informuje Andrzej Zowada, rzecznik prasowy Spółki Tramwaje Śląskie S.A.
Całkowity przewidywany koszt przedsięwzięcia wynosi ponad 800 mln zł brutto. Swoim zasięgiem prace modernizacyjne obejmują torowiska w głównych miastach Aglomeracji Górnośląskiej: Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Chorzowie, Katowicach, Świętochłowicach, Sosnowcu i Zabrzu.

Wiedza i doświadczenie
Skanska jest jedną z wiodących spółek w sektorze budownictwa kolejowego i tramwajowego na rynku polskim. Wśród zrealizowanych przez firmę inwestycji tramwajowych wymienić można m.in. remont torowisk w Bytomiu, Sosnowcu, Katowicach, Chorzowie, Bydgoszczy oraz we Wrocławiu. Aktualnie Skanska modernizuje torowiska w Sosnowcu, Chorzowie, Bytomiu, Olsztynie i Krakowie. Dzięki doświadczonej i wyspecjalizowanej kadrze oraz ogromnemu zapleczu technicznemu firma wielokrotnie wykonywała modernizacje szlaków kolejowych stanowiących część międzynarodowych tras komunikacyjnych. Szeroki zakres usług oferowany przez Skanska obejmuje m.in. roboty torowe i inżynieryjne, roboty teletechniczne, trakcyjne oraz sterowanie ruchem kolejowym.