c

Kapsuła czasu na budowie obwodnicy Leśnicy

Press release 02.10.2015 12:50 CET

Skanska rozpoczęła pierwsze prace budowlane na obwodnicy Leśnicy. Wartość kontraktu wyniesie niemal 102,5 mln zł netto. Inwestorem są Wrocławskie Inwestycje. Dzisiaj wkopana została symboliczna kapsuła czasu pod tę inwestycję. Nową obwodnicą kierowcy pojadą w czerwcu 2017 r.

G:\DEP\Communication\95___Komunikacja_Zewnetrzna\30___Baza_kontraktów\2015\MF\Dolnośląskie\Obwodnica Leśnicy\zdjecia_początek budowy\P9300053 - Kopia

- Zakończyliśmy już pierwszy etap projektowania i ruszamy z zasadniczymi pracami budowlanymi na odcinku I, na alei Stabłowickiej, od ul. Granicznej do ul. Osinieckiej – mówi Paweł Fidelak, Menadżer Projektu, Skanska. W tym miejscu przeprowadziliśmy już prace przygotowawcze związane ze sprawdzeniem saperskim, dzięki czemu mamy pewność, że nie napotkamy na żadne niewybuchy i będziemy mogli bezpiecznie prowadzić roboty. Na pozostałym odcinku obwodnicy Leśnicy trwają prace projektowe. Najbardziej zaawansowanym projektem jest odcinek od ul. Piołunowej do ul. Ratyńskiej z obiektem mostowym nad rzeką Bystrzycą. Tu prace planujemy rozpocząć na wiosnę 2016 r.

- Przed nami 21 miesięcy wytężonej pracy – dodaje Paweł Fidelak. – Ze względu na szeroki zakres robót obejmujących branże: drogową, mostową, wod.-kan. oraz elektroenergetyczną niezbędna jest koordynacja wszystkich robót na najwyższym poziomie. W największym natężeniu na budowie będzie pracowało ponad 200 osób, zaangażowanych zostanie ponad 100 jednostek sprzętowych takich jak: koparki, ładowarki, spycharki, wywrotki. Duży nacisk będziemy kładli na odpowiednie zabezpieczenie prowadzonych prac, zwłaszcza tych, które łączą się z podwyższonym ryzykiem, czyli prace pod ruchem, prace na wysokości, w głębokich wykopach, montaż elementów wielkogabarytowych. Dołożymy wszelkich starań, by cała inwestycja była prowadzona przy zachowaniu najwyższych standardów BHP.  

Ze względu na to, że teren inwestycji jest objęty programem Natura 2000 „Łęgi nad Bystrzycą”, prace będą prowadzone pod nadzorem przyrodniczym.     

Prace zostaną podzielone na cztery odcinki: odcinek I - od ul. Granicznej do ul. Osinieckiej, odcinek II - od ul. Osinieckiej do ul. Średzkiej, odcinek III - przebudowa ul. Piołunowejodcinek IV - roboty na terenach jednostki wojskowej JW 1245.

Most nad mostem
W ramach kontraktu, w ciągu DK 94 powstanie most przez rzekę Bystrzycę. Obiekt wybudowany zostanie nad istniejącym mostem Ratyńskim. Będzie miał 327 m długości i ponad 16 m szerokości. - Obiekt wykonamy w technologii nasuwania podłużnego – mówi Marek Suplicki, Kierownik Budowy, Skanska - Polega to na przesuwaniu gotowej konstrukcji segmentu mostu z przyczółka na kolejne podpory. Produkcja segmentów będzie się odbywać w wytwórni znajdującej się za przyczółkiem mostowym. Po wykonaniu segmentu w wytwórni będzie on przesuwany do przodu za pomocą sprzętu hydraulicznego. Operacja wytwarzania i nasuwania kolejnych segmentów będzie powtarzana do całkowitego ukończenia obiektu. Podczas tej operacji stosowany będzie stalowy awanbek (dziób montażowy), który pozwala na oparcie przęsła na podporze, co zmniejsza naprężenie w przęśle.

O inwestycji
Inwestycja obejmuje zaprojektowanie i budowę 7,1 km nowej jezdni we wrocławskiej dzielnicy Leśnica, która połączy ul. Średzką z ul. Graniczną. Obwodnica będzie dwukierunkową drogą jednojezdniową. Ponadto, w ramach zadania powstanie nowy most nad rzeką Bystrzycą o długości 327 m i szerokości ponad 16 m. Wybudowane zostaną także dwa wiadukty: nad przyszłą linią kolejową do portu lotniczego i nad aleją Stabłowicką, a także przejście technologiczne i przejścia dla zwierząt. Nowo wybudowaną obwodnicą kierowcy pojadą w czerwcu 2017 r. Usprawni ona zdecydowanie ruch w tej części miasta, odciąży Leśnicę i skróci czas wjeżdżających do Wrocławia od strony Środy Śląskiej.

Inwestycja w liczbach:

  • roboty ziemne – wykopy:  27 280 m3
  • roboty ziemne – nasypy:  647 490 m3
  • wzmocnienia podłoża: 52 092 m3
  • podbudowy i nawierzchnie:  60 000 ton
  • nawierzchnie bitumiczne: 60 000 ton
  • humusowanie: 267 488 m2