c

Na Podlasiu będą leczyć ból – RCLB w Mońkach gotowe

Press release 29.10.2015 12:40 CET

W Mońkach (woj. podlaskie) Skanska wybudowała Regionalne Centrum Leczenia Bólu. Specjalistyczna placówka stanowić będzie jeden z najważniejszych tego typu ośrodków w kraju.

RCLB

Wartość inwestycji zleconej przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Mońkach wyniosła blisko 12 mln zł brutto.

Leczenie z atestem
Moniecki SPZOZ od wielu lat specjalizuje się w leczeniu bólu przewlekłego różnego pochodzenia: od dolegliwości o typie neuropatycznym po te o typie neuralgii, których leczenie nie przynosi pożądanych efektów lub jest niemożliwe. Ośrodek jest pierwszą placówką w woj. podlaskim, która otrzymała certyfikat "Szpitala bez bólu". Certyfikat ten jest nadawany przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu i stanowi potwierdzenie wprowadzenia w placówce najwyższych standardów uśmierzania bólu. Powstałe przy SPZOZ specjalistyczne Centrum Leczenie Bólu o funkcji diagnostyczno-zabiegowo-leczniczej w dużym stopniu wpłynie na dalszy rozwój całej placówki. Będzie charakteryzować się wysokim poziomem usług medycznych, co z pewnością wpłynie na komfort i bezpieczeństwo zarówno pacjentów jak i personelu.

Specjalistyczne centrum
W nowo powstałej placówce znajduje się Centralna Izba Przyjęć wraz z poradnią leczenia bólu. Na I piętrze zlokalizowany jest oddział chirurgii ogólnej, a na II – składający się z dwóch sal blok operacyjny i pododdział leczenia bólu. - Zarówno sale operacyjne, pokoje dla pacjentów jak i inne pomieszczenia w budynku zostały przez nas wyposażone w nowoczesne urządzenia o szczegółowo określonych wymaganiach, funkcjach i parametrach technicznych – mówi Zbigniew Makarewicz, Kierownik Budowy, Skanska. Inwestycja objęła zaopatrzenie placówki m.in. w kolumny anestezjologiczne, kolumnę chirurgiczną, kolumny na sale wybudzeniowe lampy bezcieniowe, negatoskopy cyfrowe, zestawy z automatem myjąco - dezynfekującym, panele nadłóżkowe. Ponadto cały obiekt został wyposażony przez Skanska w instalację gazów medycznych. W budynku zamontowano także dwa dźwigi osobowe i jeden towarowy oraz instalacje spełniające standardy stawiane nowoczesnym obiektom użyteczności publicznej i służby zdrowia.

W ramach przedsięwzięcia wykonawca odpowiadał również za budowę łączników pomiędzy budynkami istniejącymi i projektowanym oraz budowę i remont nawierzchni istniejących ciągów komunikacji pieszej i kołowej. Skanska zrealizowała dojazd do drogi pożarowej wraz ze zjazdem, miejsca postojowe (od frontu budynku), przebudowała wewnętrzne drogi szpitala (od zaplecza) oraz wykonała plac z podjazdem dla karetek.

Regionalne Centrum Leczenia Bólu usytuowane jest wzdłuż al. Niepodległości,
w miejscu parkingu pomiędzy dwoma budynkami tworząc zwartą zabudowę. Trzykondygnacyjny podpiwniczony obiekt na planie litery „L” pełni funkcję centralną szpitala, stanowiąc równocześnie łącznik między istniejącymi budynkami Centrum.

Skanska dla służby zdrowia
Firma od wielu lat prowadzi liczne inwestycji dla placówek medycznych. Oprócz realizacji budynków, często odpowiada także za ich wyposażenie. Realizuje nowoczesne bloki operacyjne, wśród nich wykonane w grudziądzkim szpitalu sale hybrydowe – jedne z najnowocześniejszych w Polsce i Europie. Skanska posiada także dużą praktykę w montażu specjalistycznej aparatury i urządzeń wyposażenia medycznego spełniających rygorystyczne wymogi technologiczne. W tym sektorze budownictwa firma ma na swoim koncie realizację takich obiektów jak m.in. Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu, Oddział Onkohematologiczny w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach, Klinika Okulistyki w Lublinie, Oddział Położniczy i Neonatologiczny Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli Centrum Kliniczno-Dydaktyczne Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

 

Pobierz