c

15 tys. dzieci przeszło edukację z Tomciem Brygadzistą minionej jesieni

Press release 20.01.2016 10:00 CET

50 szkół, 100 akcji edukacyjnych i 15 tys. dzieci – to bilans jesiennej tury ósmej edycji akcji edukacyjnej Skanska „Bezpieczni w pobliżu budowy”. Bajkowi bohaterowie z Tomciem Brygadzistą na czele dali najmłodszym niecodzienną lekcję bezpieczeństwa i przypomnieli o noszeniu odblasków zwłaszcza teraz, gdy szybko zapada zmrok.

G:\DEP\Komunikacja_Zewnetrzna\2_BU\CS\Skanska S.A\Komunikacja projektów\Bezpieczni 2013_2014_2015\2015\Jesień\Materiały dla mediów\Jesień 2015_podsumowanie

Pracowita jesień
Tomcio Brygadzista wraz z Zebrą Drogową i niesforną Babcią Jadzią mieli pracowitą jesień. Spotkali się z 15 tys. dzieci w 50 szkołach podstawowych , gdzie przeprowadzili 100 akcji edukacyjnych. Bajkowi bohaterowie ze swoim pouczającym spektaklem przemierzyli Polskę wzdłuż wszerz. Odwiedzili placówki edukacyjne począwszy od dużych miastach (Warszawa, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Bydgoszcz, Łódź, Zielona Góra, Gorzów Wlkp., Białystok, Rzeszów, Kielce, Zabrze, Włocławek), po mniejsze jak np. Tarnobrzeg, Brodnica, Chrzanów, Biłgoraj, Sucha Beskidzka, Jedwabno, Wojkowice, Mońki, Sochaczew czy Muchówka.

Podczas spotkań dzieci dowiedziały się jakie są znaki drogowe, jak bezpiecznie poruszać się po drodze i dlaczego dzieci nie powinny wchodzić na plac budowy. Wszyscy otrzymali również odblaski odblaskowe, dzięki jest się widocznym, zwłaszcza teraz, gdy szybko zapada zmrok, a tym samym bezpiecznym.

To już 8 lat
Od 8 lat firma spotyka się z dziećmi ze szkół podstawowych zlokalizowanych nieopodal placów budów, by edukować o bezpieczeństwie.
Od początki trwania akcji społeczno-edukacyjnej „Bezpieczni w pobliżu budowy”, Skanska odwiedziła już niemal 380 szkół, w których przeprowadziła prawie 530 akcji edukacyjnych; przeszkoliła ponad 111 tys. dzieci wyposażając wszystkie w odblaski.

Odblaski mogą uratować
Według danych Komendy Głównej Policji w 2014 r. miało miejsce 34 970 wypadków drogowych, w których 2 413 dzieci w wieku 7-14 lat odniosło obrażenia, 50 poniosło śmierć. Kampania prowadzona przez Skanska jest odpowiedzią na te problemy. - Chcemy uwrażliwić najmłodszych na niebezpieczeństwa związane z poruszaniem się po drogach oraz w pobliżu budowy, gdzie mamy do czynienia z dużym natężeniem ruchu maszyn i pojazdów – mówi Monika Froń – Dąbrowska. - W ramach naszej akcji promujemy też noszenie elementów odblaskowych. Dzięki odblaskom kierowca może zauważyć pieszego z odległości 150, a nie 20 metrów, gdy jest już zdecydowanie za późno na jakąkolwiek reakcję.

31 sierpnia 2014 r. weszła w życie nowelizacja „Prawa o ruchu drogowym”, zgodnie z którą „Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku”. (rozdział II, „Ruch pieszych”, pkt. 4a). - Mamy nadzieję, że akcja „Bezpieczni w pobliżu budowy”, podczas której uczniowie otrzymują od nas opaski odblaskowe zwiększy ilość widocznych, a tym samym bezpiecznych dzieci poruszających się po drodze po zmierzchu – dodaje Monika Froń – Dąbrowska.