c

Ponad tysiąc projektów i 5,5 mld zł przychodów – Skanska podsumowuje kolejny dobry rok w Polsce

Press release 11.02.2016 16:30 CET

2015 był kolejnym udanym rokiem dla Skanska w Polsce. W sumie Grupa podniosła zyskowność o ponad 18% w stosunku do roku poprzedniego, wyprodukowaną przez 12 miesięcy mieszanką mineralno-asfaltową mogłaby połączyć północ i południe Polski, a w nowoczesną przestrzeń biurową zamienić powierzchnię równą dwóm Rynkom Głównym w Krakowie. Budowlana część firmy okazała się w 2015 roku najbardziej efektywna wśród wszystkich tego typu jednostek Skanska na świecie. Spółka mieszkaniowa sprzedała 25% więcej lokali niż w roku poprzednim, a część biurowa firmy rozpoczęła realizację blisko 100 000 m kw. nowoczesnej powierzchni. Listę sukcesów zamykają udane transakcje - co czwarty budynek biurowy kupiony w 2015 roku przez inwestorów w Polsce został wybudowany przez Skanska.

Wyniki Grupy Skanska w Polsce

Skanska ogłosiła właśnie wyniki za 2015 rok. Grupa osiągnęła w Polsce przychody w wysokości 5,5 mld zł i blisko 470 mln zł zysku operacyjnego (w stosunku do odpowiednio 5,1 mld zł i 397 mln zł w roku poprzedzającym). Firma zajmuje pozycję lidera branży budowlano-deweloperskiej w kraju, zatrudniając już blisko 8 tys. osób. Niezmiennie uznawana jest za najlepsze miejsce pracy dla inżynierów[1]. „Jeżeli weźmiemy pod uwagę wszystkie jednostki biznesowe Skanska w Polsce, osiągnęliśmy rekordowe, patrząc z perspektywy wszystkich poprzednich lat, wyniki” mówi Krzysztof Andrulewicz, prezes zarządu Skanska S.A. Skanska jest jedną z najbardziej innowacyjnych firm na rynku budowlanym i deweloperskim. W 2015 roku stosowała technologię BIM[2] zarówno na małych, jak i dużych projektach, na etapie oferowania, projektowania, wykonawstwa oraz pomiarów powykonawczych. Wykonała skanowanie laserowe 3D zbiornika Świnna Poręba, wykorzystywała przy budowie dróg mieszkankę pochodzącą z recyklingu materiału pozyskanego z rozbiórki istniejącej drogi i wybudowała unikalną w skali kraju kładkę z żywicy termoutwardzalnej, której elementy nie ulegają korozji biologicznej ani chemicznej, są odporne na wilgoć, promieniowanie UV oraz temperaturę. Skanska realizuje również pierwsze w Polsce osiedle mieszkaniowe certyfikowane w systemie środowiskowym BREEAM.

Budowlanka z fokusem na regiony

W 2015 roku to właśnie polska jednostka budowlana Grupy - Skanska S.A. wypracowała najwyższą marżę operacyjną spośród jednostek koncernu zajmujących się generalnym wykonawstwem. „Mamy świetnych specjalistów, wdrażamy innowacje i optymalizujemy biznes. Jesteśmy zakorzenieni lokalnie, ale rozwijamy także kompetencje w zakresie dużych projektów inżynieryjnych i kubaturowych”, mówi Krzysztof Andrulewicz, prezes zarządu Skanska S.A. Firma postrzega jako źródło sukcesu m.in. swoją mocną obecność w regionach. W zeszłym roku otworzyła oddział w Białymstoku i poszerzyła działalność oddziału w Olsztynie, zwiększając liczbę jednostek regionalnych. Skanska S.A. to dziś ponad 20 oddziałów i 60 filii w całym kraju. Spółka zatrudnia lokalnych specjalistów. W 2015 r. zrekrutowała łącznie około 1100 osób, najwięcej na rynku kieleckim (110) i warszawskim (170), ale także w Łodzi, Wrocławiu czy Lublinie. Działania struktur lokalnych przekładają się na imponującą skalę operacji w całym kraju. Przykładowo, w ramach 20 wytwórni mas bitumicznych Skanska w całej Polsce w 2015 r. wyprodukowała prawie 1,9 mln ton mieszanki mineralno-asfaltowej – to ilość wystarczająca, by połączyć Gdańsk z Zakopanem. W 2015 r. Skanska S.A. zakończyła ponad 1100 kontraktów i podpisała 1000 nowych umów. „W rok 2016 wchodzimy z mocnym fundamentem, z dobrze funkcjonującym biznesem na rynkach lokalnych i z jasną perspektywą wzmocnienia naszego działania w obszarze dużych projektów”, podkreśla Krzysztof Andrulewicz. Aktualny portfel zamówień spółki w Polsce wynosi 2,4 mld zł.

Regionalne rynki biurowe należą do Skanska

2015 rok był dla spółki biurowej Skanska jednym z najbardziej aktywnych w historii. „Jeszcze nigdy nie budowaliśmy na tak dużą skalę, zwłaszcza w regionach, gdzie jesteśmy niekwestionowanym liderem. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy zrealizowaliśmy sprzedaż pięciu budynków biurowych, zakończyliśmy budowę dwóch inwestycji, dostarczyliśmy na rynek ponad 9,6 ha powierzchni biurowej i zaczęliśmy realizację kolejnych dziesięciu - dla porównania krakowski rynek ma 4 ha powierzchni. Wszystko wskazuje na to, że w 2016 r. jeszcze zwiększymy tempo rozwoju”, komentuje Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający Skanska Property Poland. Obecnie w całej Polsce spółka realizuje siedem inwestycji o docelowej powierzchni 200 000 mkw. W 2016 r. Skanska z pewnością uruchomi jeszcze kolejne projekty, w tym także poza ścisłym centrum biznesowym Warszawy. Wciąż kluczowym projektem w stolicy pozostaje jednak zlokalizowany na Woli kompleks Generation Park, którego budowa ruszyła w listopadzie. Miniony rok był dla biurowej części deweloperskiej Skanska bardzo udany także pod kątem zainteresowania ze strony funduszy inwestycyjnych. Po raz pierwszy w historii firma sprzedała w regionie Europy Środkowo-Wschodniej portfolio budynków. Wszystkie były zlokalizowane w Polsce. To największa transakcja roku na rynku biurowym nie tylko w kraju, ale w całym regionie.

Skanska przeciera szlaki w zielonych osiedlach

2015 rok był bardzo udany również dla spółki mieszkaniowej Skanska. „Ten rok był dla nas jednym z lepszych. Łącznie odnotowaliśmy wzrost sprzedaży o 25% w porównaniu do roku ubiegłego. W Parku Ostrobramska, premierowej inwestycji położonej na warszawskiej Pradze-Południe zostały wyprzedane wszystkie mieszkania. Natomiast w marcu rozpoczęliśmy budowę nowoczesnego Osiedla Mickiewicza, które zostanie wyposażone w szereg zielonych rozwiązań. Koniec roku zamykamy tu z bardzo dobrym wynikiem 75% sprzedanych lokali z I etapu”, mówi Bartosz Kalinowski, dyrektor zarządzający Skanska Residential Development Poland. Skanska jest jednym z niewielu deweloperów, którego wszystkie inwestycje mieszkaniowe otrzymały wyróżnienie Państwowej Inspekcji Pracy w konkursie „Buduj bezpiecznie”. W ubiegłym roku firma otrzymała nagrodę za stosowanie najwyższych standardów BHP na placu budowy Osiedla Mickiewicza, a w 2012 r. za budowę Parku Ostrobramska. Skanska planuje dalej wykorzystywać duży potencjał stołecznego rynku mieszkaniowego. „Pracujemy nad przygotowaniem do sprzedaży kilku kolejnych projektów w Warszawie oraz szukamy atrakcyjnych lokalizacji w bezpośrednim sąsiedztwie terenów zielonych i dobrze skomunikowanych z innymi częściami miasta. Rok 2016 będzie dla nas równie aktywny jak miniony”, podkreśla Bartosz Kalinowski.

Korzyści czerpane z wartości

Silną pozycję w segmencie budowlanym, ale i na rynku pracy Skanska zawdzięcza m.in. swoim wartościom. „To jest fundament, na którym budujemy to wszystko, co staramy się robić w Skanska. Troszczymy się o życie i jego jakość – zarówno w odniesieniu do pracowników, jak i wszystkich odbiorców naszych inwestycji. Działamy etycznie i transparentnie. Wierzymy, że razem jesteśmy lepsi – budujemy w oparciu o współpracę i zaufanie. Klient i dbałość o niego to nasz priorytet - a klientem jest w naszym rozumieniu nie tylko zleceniodawca, ale także każdy, kto będzie korzystał z naszych dróg, mostów czy budynków dziś i przez wiele kolejnych lat”, podsumowuje Krzysztof Andrulewicz.

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu z wypowiedziami Krzysztofa Andrulewicza, Arkadiusza Rudzkiego i Bartosza Kalinowskiego, którzy krótko podsumowują wyniki Skanska w 2015 roku: https://www.youtube.com/watch?v=zsl_1xzdeNM

 

[1] W 2015 roku Skanska już po raz ósmy z rzędu zajęła pierwsze miejsce w rankingu „Firma dla Inżyniera”. Po raz szósty otrzymała także tytuł "Most Attractive Employer” w kategorii „Inżynieria” w badaniu Universum Student Survey.

[2] BIM - Building Information Management, to proces inteligentnego zarządzania informacją w trakcie cyklu życia obiektu. Jest wykorzystywany przez wszystkie strony procesu inwestycyjnego, ułatwia dostęp do informacji, wspomaga współpracę i wymianę wiedzy, poprawia efektywność procesu decyzyjnego.