c

Budowanie dla wyższej sprawy

Press release 28.04.2016 14:27 CET

„Każdy powinien mieć możliwość mieszkania w komfortowych warunkach” – taka myśl przyświecała twórcom konceptu BoKlok, którzy 20 lat temu podjęli decyzję o budowaniu domów na każdą kieszeń. Założyciel firmy IKEA Ingvar Kamprad wraz z Melkerem Schörlingiem, ówczesnym prezesem zarządu Skanska w 1996 r. rozpoczęli produkcję pierwszych domów, które miały rozwiązać problem braku mieszkań w przystępnych cenach. BoKlok, ale i takie projekty, jak schronisko dla młodych bezdomnych Y2Y Harvard Square, czy chociażby ekologiczne budynki, mają być odpowiedzią na współczesne problemy społeczne i środowiskowe.

Uczestnicy projektu Harvard Squre

Pierwsze domy BoKlok kolektywu Skanska-IKEA powstały w 1997 r. Wyróżniały się prostą formą, charakterystyczną dla skandynawskiego stylu. Wszystkie domy wyglądały podobnie - duże, panoramiczne okna, naturalne materiały i podwyższony sufit, a także komfortowe rozplanowanie pomieszczeń sprawiały, że koncept szybko zyskał na popularności. Produkcja domów o takich samych parametrach pozwoliła na znaczne obniżenie ceny. BoKlok sprzedawano początkowo tylko w Szwecji. Od momentu powstania prototypu, pojawiło się już 6 kolejnych wersji, które są dostępne także w innych krajach Europy - Danii, Norwegii, Finlandii, Niemczech i Wielkiej Brytanii. W założeniu domki mają być dostosowywane do lokalnych warunków i zawierać energooszczędne rozwiązania. Na przykład w Wielkiej Brytanii, gdzie grunty są droższe, domy charakteryzują się mniejszą podstawą, dzięki czemu nadal są przystępne cenowo. Do końca 2015 roku sprzedano na świecie w sumie 5 tys. domów BoKlok. Od samego początku koncept BoKlok jest współwłasnością Skanska i IKEA.

Schronienia dla młodych
Inną ciekawą inicjatywą jest Y2Y Harvard Square. W 2015 r. studenci z Uniwersytetu Harvarda, zauważając problem rosnącej bezdomności, zainicjowali stworzenie schroniska dla osób od 18 do 24 roku życia. W projekt zaangażowała się firma Skanska, która odrestaurowała piwnicę jednego z bostońskich kościołów. Zarówno Skanska, jak i podwykonawcy, zdecydowali się pracować bez wynagrodzenia, dzięki czemu udało się zaoszczędzić blisko 500 tys. USD. W schronisku są dostępne 22 łóżka, z których młode osoby bez dachu nad głową mogą korzystać do 30 dni, a dodatkowo na miejscu jest kilka łóżek awaryjnych na jedną noc. Ośrodkiem zarządzają wyłącznie studenci, tworząc w ten sposób bezpieczne środowisko wzajemnego zrozumienia w myśl zasady „młodzi dla młodych”. Podczas pobytu w ośrodku goście mogą skorzystać z porad menedżerów, którzy oferują pomoc m.in. w znalezieniu pracy czy stałego miejsca zamieszkania. Schronisko funkcjonuje od listopada 2015 roku.

Na rzecz środowiska i sąsiadów
Szwedzki styl budowy domów i mieszkań w praktyce oznacza wydajne i ostrożne korzystanie z zasobów naturalnych oraz branie pod uwagę potrzeb otoczenia. Dlatego też lokalizacje inwestycji oferują często unikalne walory przyrodnicze, a dzięki zielonym rozwiązaniom budynki generują znacznie mniejsze koszty utrzymania. Dobrym przykładem tej filozofii jest Eko-Viikki. Jest to pierwsze ekologiczne osiedle w Finlandii o powierzchni 64 tys. mkw., które jest otoczone zielenią i zamieszkane zaledwie przez 1900 mieszkańców. Znajduje się w odległości 8 km od centrum Helsinek i posiada własny rezerwat przyrody z ekologicznym parkiem rozrywki. Oświetlenie uliczne okolicy jest zasilane wiatrem, a bloki są ogrzewane energią słoneczną.
Oprócz projektów o charakterze społecznym, ciekawą inicjatywą są również tzw. działania placemakingowe. To tworzenie przyjaznej przestrzeni miejskiej, której inicjatorami i użytkownikami są mieszkańcy. Przykładem jest wypełnianie zielenią fragmentów dzielnicy Bielany w Warszawie. Ponad 270 drzew sadzonych w różnych miejscach to kontynuacja ubiegłorocznej akcji „100 drzew dla Bielan”, w której mieszkańcy sadzili młode drzewa wspólnie z władzami dzielnicy i przedstawicielami spółki mieszkaniowej Skanska, która buduje w okolicy Osiedle Mickiewicza.
- Bielany stają się jedną z najbardziej rodzinnych dzielnic w Warszawie. Kilka parków, Stawy Kellera, Lasek Bielański, a teraz także dodatkowa roślinność oraz nowy park trampolin – to wszystko skłania do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu z najbliższymi i podejmowania wspólnych działań placemakingowych – zauważa Bartosz Kalinowski, Dyrektor zarządzający Skanska Residential Development Poland.
Tworzenie tętniących życiem i otwartych dla lokalnej społeczności przestrzeni miejskich jest także elementem realizacji projektów komercyjnych. Wokół nowoczesnych kompleksów biurowych aranżowane są zielone tereny z małą architekturą oraz miejscami sprzyjającymi rekreacji i wypoczynkowi po godzinach pracy. Tego typu, przyjazne rozwiązania zostaną wprowadzone m.in. w inwestycjach Skanska Property Poland – Generation Park w Warszawie oraz High Five w Krakowie. Z kolei na dachach poznańskiego biurowca Maraton powstaną porośnięte trawą tarasy, które m.in. przyczynią się do zmniejszenia skutków tzw. miejskich „wysp ciepła”, tym samym korzystnie wpływając na zdrowie i dobre samopoczucie pracowników budynku oraz mieszkańców miasta.