c

Dajemy widoczny przykład!

Press release 27.06.2016 16:16 CET

Ponad 100 szkół, 200 przedstawień i 27 tys. „odblaskowych” dzieci – to bilans ósmej edycji kampanii społeczno-edukacyjnej Skanska „Bezpieczni w pobliżu budowy”. Tomcio Brygadzista z Zebrą Drogową i Babcią Jadzią dali najmłodszym niecodzienne lekcje bezpieczeństwa. Dlaczego warto nosić odblaski? Dlaczego nie można wchodzić na plac budowy? Jak bezpiecznie przejść przez drogę? Odpowiedzi na te pytania nie są dla najmłodszych już żadnym problemem.

grafika Skanska

Troszczymy się o życie
- Zdrowie i życie ludzkie jest dla nas priorytetem. Dlatego na naszych budowach promujemy bezpieczną pracę i nie akceptujemy zaniedbań w obszarze BHP - mogą mieć bowiem poważne skutki dla pracujących - mówi Monika Froń-Dąbrowska, koordynator akcji.
Równie ważne jest dla nas zdrowie i życie osób mogących znaleźć się pobliżu prowadzonych przez firmę inwestycji. W tej grupie są m.in. dzieci, które idąc do szkoły mijają naszą budowę; niektóre z nich nawet chętnie weszłyby na plac, by zaspokoić swoją ciekawość. W trosce o tych najmłodszych, od ośmiu lat, prowadzimy akcję „Bezpieczni w pobliżu budowy”, prowadząc ich edukację w placówkach znajdujących się w sąsiedztwie naszych budów.

Pracowity rok szkolny
W roku szkolnym 2015/2016 bajkowi bohaterowie ze swoim pouczającym spektaklem przemierzyli Polskę wzdłuż i wszerz. Odwiedzili placówki edukacyjne w dużych miastach (Warszawa, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Bydgoszcz, Łódź, Tomaszów Mazowiecki, Gorzów Wlkp., Białystok, Rzeszów, Chorzów, Włocławek), jak i mniejszych, jak np. Brodnica, Chrzanów, Biłgoraj, Sucha Beskidzka, Ruda, Jabłowo, Puszczykowo, Sochaczew czy Muchówka. Spotkali się z 27 tys. dzieci w ponad 100 szkołach.

Uznanie nauczycieli i uczniów
Humorystyczne dialogi, ciekawa forma, interakcja z widzami – to tylko niektóre z atutów przedstawienia. Spotkania z dziećmi cieszą się uznaniem pedagogów.

- Udział naszych uczniów w akcji edukacyjnej „Bezpieczni w pobliżu budowy” był bardzo ciekawą formą zarówno przypomnienia zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, jak też uświadomieniem uczniom zagrożeń, jakie mogą ich spotkać w pobliżu budowy. Było to bardzo cenne – mówi nauczycielka jednej ze śląskich szkół. - Bezpieczeństwo naszych uczniów jest dla nas priorytetem w nauczaniu i wychowaniu. Kampania edukacyjna doskonale wpisuje się w realizację szkolnego programu – dodaje nauczyciel ze szkoły w Oświęcimiu.

Wśród uczniów duże emocje budzą bajowe postaci. Dzięki nim lepiej zapamiętują edukacyjny przekaz. - To było bardzo fajne i śmieszne przedstawienie. Najbardziej podobało mi się, jak Zebra śpiewała i rozmawiała z nami o bezpieczeństwie na budowie. Mówiła też o tym, że trzeba nosić kaski, że dzieci nie mogą wchodzić na teren budowy, żeby cegły i beton nie spadły na głowę. Za udział w konkursie dostałem fajną kamizelkę – powiedział 7-letni Kacper, uczeń jednej ze szkół, w której odbył się pouczający spektakl. – Dowiedziałem się dużo pożytecznych rzeczy, a odblask, który dostałem zawsze zakładam jak idę na rower – dzięki niemu jestem bezpieczny – dodaje Wojtek, uczeń ze szkoły w Swarzędzu. 

Dajemy widoczny przykład
2008 roku Skanska edukuje i wyposaża najmłodszych w elementy odblaskowe. Według danych Komendy Głównej Policji w 2015 r. miało miejsce 32 967 wypadków drogowych, w których 48 dzieci w wieku 7-14 lat poniosło śmierć, a 2 195 odniosło obrażenia. Najczęstsze przyczyny wypadków to: nieostrożne wejście na jezdnię, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym oraz wejście na jezdnię na czerwonym świetle. Kampania prowadzona przez Skanska jest odpowiedzią na te problemy.

Bilans ośmiu lat trwania kampanii edukacyjnej „Bezpieczni w pobliżu budowy” to ponad 122 tys. „odblaskowych” dzieci.

„Bezpieczni w domu i mieszkaniu”
W tym roku Skanska rozpoczęła edukację najmłodszych również w zakresie zasad bezpieczeństwa w domu. Oglądając perypetie Pani Jadwigi Nieład-Niedbały oraz jej sąsiada, Pana Tomasza Miarki, dzieci dowiadują się, jakie są możliwe źródła wypadków w domu i jak im zapobiegać, dlaczego mokra podłoga w łazience może być niebezpieczna, po co wietrzyć mieszkanie, dlaczego napoje powinniśmy pić tylko ze szklanki i co robić, kiedy ktoś obcy puka do drzwi. Bohaterowie akcji pokazują również jak udzielać pierwszej pomocy i jak wezwać pogotowie czy straż pożarną.

Pobierz